Küçük ve orta ölçekli işletmeler için devlet finansal desteklerinin incelenmesi. Türkiye ve Gana'nın karşılaştırmalı analizi
Examining government financial services to small and medium-sized enterprises. A comparative analysis of Turkey and Ghana
  1. Tez No: 566373
  2. Yazar: ISHMAEL ARHIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKTUĞ CENK AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Girişimcilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, bir arşivsel araştırma yöntemi kullanılarak, Türkiye ve Gana arasında gerçekleştirilen karşılaştırmalı bir analiz yoluyla devletin küçük ve orta büyüklükteki işletmelere olan finansal desteğini incelemektedir. Çalışma, KOBİ'lerin büyümesi ve sürdürülebilirliğiyle ilgili planlar ve politikaların ortaya konması ve bunlardan sorumlu kurumların oluşturulmasıyla devletin KOBİ'leri finansal olarak desteklemeye yönelik düzenli bir pozitif eğilime sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca KOSGEB ve KGF'nin operasyonlarındaki diğer engellerin yanında, Türkiye'dedevletin KOBİ'lere yönelik finansal desteğinin karşılaştığı temel zorluklarınKOBİ'lerin yüksek oranda temerrüde düşmesi ve kredilerini belirlenen zamanda geri ödeyememesi olduğu ortaya konmuştur. Gerekli teknolojik süreçlerin ve ihtiyaç duyulan ekipmanların eksikliği nedeniyle KOBİ'lerin faaliyetlerinde verimsizlikler de söz konusu olmaktadır. Buna ek olarak, Gana'da NBSSSI ve MASLOC faaliyetlerindeki ana problemler, KOBİ'lerin belirlenmelerini ve değerlendirilmelerini zorlaştıran resmi olmayan yapıları ve KOBİ faaliyetlerine yönelik verilerin ve kayıtların eksikliğidir. Çalışmada, her ne kadar iki ülkede de KOBİ'lerde benzer sorunlar ve faaliyetler olsa da, Türkiye KOBİ'lerin krediye ulaşabilmelerini kolaylaştıran Kredi Garanti Fonu kullanılırken Gana'da KOBİ'lerin bu kurumlardan kredi alabilmeleri için garantiler ve ek hizmetler vermek durumunda olmasıyla birlikte, iki ülke tarafından benimsenen yaklaşımların birbirinden farklı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
By using an archival method of research, the study examines government financial supports to Small and Medium-sized Enterprises, through a comparative analysis between Turkey and Ghana. The study revealed that, there has been a regular positive trend in government financial supports to SMEs through the introduction of schemes, policies, and the creation of institutions responsible for SMEs growth and sustainability. It was also revealed that, besides other obstacles in the operations of KOSGEB and KGF, the major Challenges facing government financial support to SMEs in Turkey includes, high level of default and the failure of SMEs paying back loans in the stipulated time. There are also inefficiencies in SMEs activities due to lack of necessary technological processes and equipment needed. Additionally, in Ghana, the major problems for NBSSSI and MASLOC activities have been the informal structure of SMEs making it difficult to be assessed and located and also the lack of availability of data or records on SMEs activities. The study concluded that, even though there are similar problems and activities of SMEs in both countries, the approach adopted by government of both countries have been different with Turkey using the Credit Guarantee Fund to make credit accessibility less difficult for SMEs while as in Ghana SMEs have to provide guarantee or collateral services in order to access loans from these institutions.