Gebelerde fiziksel aktivitenin gestasyonel diyabet üzerine etkisi
The effect of physical activity on gestational diabetes in the pregnancy
- Tez No: 566371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmadaki amacımız gebelerde fiziksel aktivite düzeyinin gestasyonel diyabet ile ilişkisini araştırmaktır. Bu çalışmaya gebeliğinin 20-28. haftasında olan 73 gönüllü gebe dahil edilmiştir. Çalışmaya Türkçe okuyup anlayabilen, riskli gebe olmayan, 20-40 yaş arası gebe olan, gebelik öncesinde her hangi bir kronik hastalığı olmayanlar dahil edilmiştir. Gebelerin kan glukoz değerleri dosyalarından bakılarak kaydedilmiştir. Gebelerde; fiziksel aktiviteyi değerlendirmek için Gebelik Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (FADA), uyku kalitesini belirlemek için Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), yaşam kalitesini belirlemek için SF-36, depresyon durumlarını belirlemek için Beck Depresyon Ölçeği kullanıldı. Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS 23.0 ile yapılmıştır. Çalışmamıza katılan gebelerden 35'inin kan glukoz düzeyi yüksek, 38'inin kan glukoz düzeyi düşük çıkmıştır. Gebelerin fiziksel aktivite değerlendirmelerinde kan glukozu düşük olan grubun lehine toplam aktivite, orta yoğunluklu aktivite ve spor egzersiz aktivitelerinde anlamlı bulgular elde edilmiştir. Depresyon durumları karşılaştırıldığında kan glukozu düşük olan grubun diğer gruba oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük depresyon puanına sahip olduğu gözlemlenmiştir. Gebelerin uyku kalitelerinin incelenmesi sonucunda her iki grupta uyku kalitesinin bozulduğu fakat anlamlı farklılığın ortaya çıkmadığı görülmüştür. Gebelerin yaşam kalitesi değerlendirmelerinde ise emosyonel rol güçlüğü, vitalite ve ağrı puanlarında istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmamızda sonuç olarak ortaya çıkan bulgular ışığında annenin bu süreçten olumsuz etkilendiği ortaya çıkmıştır. Çalışmamızdaki annelerin genel olarak iki grupta da uyku kalitelerinin bozulduğu görülmüştür, aynı zamanda annelerin depresyon puanlarında da istatistiksel olarak anlamlı artışlar görülmüştür. Ayrıca fiziksel aktivite seviyesinin fazla olduğu grup sonuçları da, fiziksel aktiviteyle gebelik süresince oluşabilecek komplikasyonları azaltabileceğimizi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between physical activity and gestational diabetes in pregnant women. The study included 73 volunteer pregnant women who were at the 20-28th gestational week. Inclusion criteria; To be able to read and understand Turkish, not to be pregnant at risk, to be pregnant between 20 and 40 years, to have no chronic disease before pregnancy. The statistical analysis of the study was done with SPSS 23.0. In pregnant women; Pregnancy Physical Activity Assessment Questionnaire (FADA) was used to assess physical activity, Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) was used to determine sleep quality, SF-36 was used to determine quality of life and Beck Depression Scale was used to determine depression. the pregnant women participating in our study, 35 of them had high blood glucose levels and 38 of them had low blood glucose levels. In the physical activity evaluations of pregnant women, significant activity was found in total activity, moderate activity and sports exercise activities in favor of the group with low blood glucose. When the depression status was compared, it was observed that the group with low blood glucose had a significantly lower depression score than the other group. As a result of the examination of the sleep quality of the pregnant women, it was observed that sleep quality was impaired in both groups but no significant difference was observed. Emotional role difficulties, vitality and pain scores were statistically significant in life quality assesment with pregnant women. In the light of the findings in our study, it was proved that the mother was adversely affected by this process. With the counseling service to be given to the mother, it is thought that there will be positive effects on both sleep quality and quality of life. In addition, the results of the group, whose physical activity was determined to be higher, showed us that we could minimize the complications during pregnancy by physical activity.