Bursa İnegöl ilçesi Tuzla mahallesi'ndeki Boşnak folklor ürünlerinin incelenmesi
A study of Bosnian folklore works from the district of Bursa-Inegöl Tuzla neighborhood
  1. Tez No: 566384
  2. Yazar: CEYLAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Yapılan araştırmalarda Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı olan Tuzla Mahallesi'ndeki Boşnakların geçmişten günümüze kadar süren gelenek ve görenekleri derlenip incelenmiştir. Bu çalışmada Boşnakların gelenek ve göreneklerinin belirlenmesinde yazılı ve sözlü kaynakların kullanılması büyük önem taşımaktadır. Yapılan derlemelerde gelenek ve göreneklerin nesilden nesile aktarılmasında sözlü kaynakların önemli bir katkısı vardır. Yazılı kaynaklarda yer almayan birçok folklor ürünü sözlü kaynaklar aracılığıyla aktarılmıştır. Saha çalışmasında Boşnakların folklor ürünlerinin aktarılmasında birçok teknik kullanılmıştır. Araştırma alanında derleme sırasında gözlem, görüşme, örnek olay teknikleri kullanılarak derleme yapılmıştır. Yapılan araştırmada Boşnakların gelenek ve görenekleri verilmeden önce birinci bölümde: Boşnakların tarihi, Müslümanlaşması, Türkiye'ye göçleri ve son olarak Bursa'ya göçleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonraki aşamada da Tuzla Mahallesi'nin tarihi ve köyün adıyla ilgili değişiklikler, coğrafi yapısı, ekonomik durumu, nüfusu, eğitim durumu, sosyokültürel hayatı hakkında bilgi verilmiştir. Derlemenin asıl önemli kısmını oluşturan ikinci bölümde ise Tuzla Mahallesi'ndeki Boşnakların bütün gelenek ve görenekleri yazılı ve sözlü kaynaklardan elde edilen bilgiler doğrultusunda aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, historical traditions and traditions of were examined Bosnians in Tuzla neighborhood of İnegöl district of Bursa. In this study, it is important to use written and verbal resources to investigate the traditions and customs of Bosnians. In compilation studies, oral sources are also important for the transfer of folklore. A lot of folklore information which is not in written sources has been transferred through oral sources. This study is a fieldwork. In due course of the fieldwork, there have been the collections by using observations, interviews, and case studies. In the first chapter, before giving the traditions and customs of Bosnians: Information was given about the history of the Bosniak people and their conversion to Turkey and finally their migration to Bursa. Before evaluating the collected research, this study presents the information about history, topography, climate, population, economical condition, ethnicity, and socio-cultural state of both Tuzla Neighborhood's history of Bursa. In the second part which form the basis of the study, the traditions and customs of Bosnians in Tuzla Neighborhood examined with the help of the collections in the field.