Austenmania* in the 21st century: How adaptations widen the feminist reading of Jane Austen?
21. yüzyılda Austenmania*: Adaptasyonlar Jane Austen okumasını nasıl derinleştirdi?
- Tez No: 566392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE RANA TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sociology, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bütün zamanların en ünlü romanlarından biri olan Aşk ve Gurur, İngiliz orta sınıfının sosyal kısıtlamalarını ve kadının toplumun içindeki varoluşunun taşıdığı ağır sosyal yükleri anlatarak İngiliz Edebiyatı'nın köşe taşlarından biri olmuştur. Regency döneminin pek çok edebi eserinin feminist okumasını yapmak halihazırda yaygın bir uygulama olsa da, bu tezin amacı için, eserin televizyon ve medya adaptasyonları seçilerek, eserin dönemine ve kültürel arka planına bağlı olarak, feminist okumayı derinleştirip derinleştirmedikleri incelenmiştir. Farklı adaptasyonlar araştırmaya uygun şekilde seçilmiş ve karşılaştırılmış; ve eserin ulaştığı kitleyi genişletmiş olsalar da feminist okumaya bir katkıda bulunmadıkları; aksine adaptasyonlar modern zamanlara yakınlaştıkça feminizmden daha da uzaklaştıkları ve basitçe tüketim kültürünün aracı haline geldikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pride and Prejudice, one of the most famous novellas of all times, has also been a the cornerstone in English literature, narrating social restrictions of the English middle class, portraying the limited and heavily defined existence of women in society. It is already a common practice to make feminist readings of the Regency period literary pieces to illustrate the gender struggle yet for the purpose of this thesis, television and media adaptations of the novella have been chosen to further delve into the question of whether adaptations, based on both time period and cultural background elaborated in the feminist reading of Pride and Prejudice or not. Different types of adaptations have been picked and accordingly compared to illustrate the point that even though adaptations have widened the audience, they have been far from adding anything to the feminist reading; more so, as the adaptation gets closer to modernity, it further strays away from feminism, simply adding to consumer culture.