Innocence and experience in Western Literature: A psychoanalytic study on the notion of growing up
Batı Edebiyatı'nda masumiyet ve deneyim: Büyüme kavramı üzerine psikanalitik bir çalışma
  1. Tez No: 566391
  2. Yazar: ELİF KADRİYE ÖZKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE RANA TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Psikoloji, Western Linguistics and Literature, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
“Masumiyet”kavramı sayısız sosyo-kültürel ve edebi anlatıları ile insanın biliş yolculuğunun başlangıcıdır. Masumiyet için edebi ve psikanalitik bir tanım ortaya koyarak, insanın masumiyetinin bilişsel yolculuğunda deneyime tabi ve kademeli olarak kaybı, evrensel bir çerçeveye alınabilir. Sigmund Freud, Jacques Lacan, Gustave Jung, Julia Kristeva ve Margaret Schönberger Mahler'in çalışmalarında da olduğu üzere, pek çok psikanalitik teori, bu yolculuğu açıklar. Bu tez; Jacques Lacan'ın Üç Dönem Teorisi temel alınarak ve alandaki başka pek çok teori ile de desteklenerek büyüme sürecinin ve masumiyetin kaybının evrenselliğini ispat etmektir. Birincil yöntem, seçilmiş edebi eserlerin yakın okuması yapılarak insan bilişine dair sosyo-kültürel örnekler sunmak ve insanın bilişsel süreci ile büyümenin temel taşı olan bu Üç Dönemi, seçilen eserler üzerinden analiz etmektir: Kendi, Öteki ve Gerçek.
Özet (Çeviri)
The notion of“Innocence”is the starting point of the human cognitive journey which can be observed through countless socio-cultural and literary narratives. With establishing a literary and psychoanalytical definition for innocence and its gradual loss through experience human cognitive journey can be put into a universal frame. Various psychoanalytical theories portray this cognitive journey including the works of Sigmund Freud, Jacques Lacan, Gustave Jung, Julia Kristeva and Margaret Schönberger Mahler. For the purpose of this thesis, I aim to illustrate the universality of growing up process and losing one's innocence in a psychoanalytical pattern mainly based on Jacques Lacan's Theory of the three registers supported by other theories in the field. The primary methodology is to make a close reading of select literary works to present socio-cultural examples of human cognition which will dictate three distinct modalities of the psyche: The Self, The Other and The Real that are both foundations of the cognition and the human journey of growing up.