Malignite saptanan bireylerde tanı öncesi yaşam tarzının diyabetle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between pre-diagnostic life style and diabetes in individuals with malignancy
  1. Tez No: 566398
  2. Yazar: SEBİHA ÖZGE DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DİNÇÇAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Onkoloji, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Epidemiyolojik çalışmalarda diyabette bazı kanser türlerinin arttığı gösterilmiştir. Çalışmamızda 18-70 yaş arasında, farklı maligniteleri olan 469 hasta 3 grup olarak sınıflandırıldı. [I.Grup: Malignite tanısından önce varolan ya da tanı sırasında saptanan aşikar diyabetliler (n=97); II.Grup: Malignite tedavisi sırasında diyabet gelişenler (n=17), III.grup: Malignite tanısı olan nondiyabetliler (n=355)]. Ayrıca I.Grup malignitelerine göre iki alt grup halinde [GrupIA(n=33) ve Grup IB(n=40) ] incelendi. Hastalar demografilk özellikleri, antropometrik ölçümleri, malignite tanısı öncesi sigara, alkol kullanımı, besin tüketim alışkanlıkları, glisemik durumları, malignite tedavilerinin glukoz metabolizmasına etki düzeyi açısından değerlendirilmiştir. BKİ değerleri en fazla ( 33,2±6,7 kg/m2) ve haftalık fiziksel aktivite süreleri de en az olan I.
Özet (Çeviri)
Epidemiological studies have shown that some types of cancer has increased in diabetes. 469 patients with different malignancies between the ages of 18-70 were evaluated based on 3 groups [Group I patients with diabetes before malignancy treatment and diagnosed as having diabetes with diagnosis of malignancy (n= 97), Group II patients with diabetes after malignancy treatment (n=17) ), III.Group of patients with malignancy but no diabetes (n = 355)]. In addition, two subgroups were examined according to Group I malignancies. Patients' demographic characteristics, anthropometric measurements, smoking, alcohol use, food consumption habits, glycemic status, malignancy treatments were evaluated in terms of their effect on glucose metabolism.