Okul öncesi eğitimi öğretmenlerin çocuklarla kurdukları ilişki ile çocukların sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The link between teacher child relationship andchildren's social skills
  1. Tez No: 566413
  2. Yazar: FATMAGÜL GÜRGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÖZDE ERTÜRK KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin çocuklarla kurdukları ilişki ile çocukların sosyal becerileri arasındaki bağı saptamaktır. Araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmış ve örneklemini Kayseri ilinde bulunan okul öncesi eğitim kurumlarında, rastgele örnekleme ile belirlenen 48-72 aylık çocuklardan 218 kız, 227 erkek olmak üzere toplam 445 çocuk oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Öğrenci Öğretmen İlişki Ölçeği ve Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde normal dağılım karşılanmadığı için non parametrik testlerden Kruskall Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanılmış ve Spearman Korelasyon Katsayısı hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda, çocukların öğretmenleriyle yüksek düzeyde yakın, orta düzeyde bağımlı ve düşük düzeyde çatışmaya dayanan bir ilişki kurdukları belirlemiştir. Bu ilişki üzerinde öğretmenin öğrenim durumunun, mesleki deneyiminin, öğretmenlik statüsünün, mezun olduğu bölümün ve sosyal beceri eğitimine katılma durumunun anlamlı farklılık yarattığı belirlenmiştir. Çocukların sosyal becerilerinin alt boyut ve toplam puan bazında yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Yaş, cinsiyet, anne öğrenim durumu, doğum sırası değişkenlerinin çocukların sosyal becerilerinde anlamlı farklılık yarattığı görülmüştür. Öte yandan baba öğrenim durumu ve kardeş sayısı değişkenleri sosyal beceri üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmamıştır. Öğretmenlerin çocuklarla kurdukları ilişki ile çocukların sosyal becerileri arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar ışığında araştırmacılar ve eğitimciler için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to present the link between teacher children relationship and children's social skills. Correlational descriptive study model was preferred fort this study. Sample of the study was 445 children whose ages differ between 48-72 months and attended preschools in Melikgazi, Talas and Kocasinan districts in Kayseri. Personal Information Form, Student Teacher Relationship Scale and Preschool Social Skills Assessment Scale were used as data collection tools. The data was analyzed by running nonparametric tests and calculating spearman correlation coefficient. It was determined that children had high closeness, medium dependency and low conflict in their relationship with teachers. The relationship scores were significantly differed according to teachers education level, Professional experience, social skills pd course attendance, the program they graduated from and teaching status. Children's social skills were in high level in all subdomains and total of the scale. Social skills scores were significantly differed according to children's age, gender, order of birth and mother's education level. Father's education level and number of siblings didn't make a significant effect on children's social skills scores. Lastly, it was presented that there were significant relationships between teacher child relationship and children social skills scores. Suggestions were presented according to the study results.