Göstergebilim bakımından gazete manşetlerinin anlamlandırılması
Interpretation of newspaper headlines in terms of semiotics
- Tez No: 566460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TURAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Gazetecilik, Linguistics, Journalism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Basında önemli paya sahip olan gazeteler, toplumun ve gündemin nabzını yansıtmada önemli yer tutmaktadır. İçinde barındırdığı geniş bilgi yumağı ve etkili iletişim, gazetelerin değerini daha da yükseltmektedir. Gazetelerin okunabilmesi ve baskı sayısını artırıp ticari hayatına devam etmesi için bazı önemli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartların en başında ise gazete manşetlerinin dikkat çekici bir şekilde oluşturulması gelir. Gazetelerin ön sayfalarının üst bölümünde yer alan manşetler, ciddi bir çalışmanın, düşüncenin ve dil yapısının harmanından meydana gelir. Bu noktada haber başlıkları oluşturulurken içinde bulunulan kültürün ve toplum yapısının yanında; konuşulan ve standart olarak kabul edilen dilin izleri etkili bir şekilde görülür. Toplumda sürekli var olan, gelişen ve değişen özelliklere sahip olan dil ve kültür, gazete manşetlerinin oluşturulma aşamasında etkili olan iki önemli öge konumundadır. Basın alanında yaratıcılık gerektiren manşetler, dilin geniş anlam yapısından da yararlanır. Manşetlerin oluşum şekli, altındaki anlam örüntüleri ve görsel unsurların manşet yazısıyla olan uyumunun incelendiği bu çalışmada göstergebilimden yararlanılmıştır. Dil, iletişim, basın, gazete ve göstergebilim ile ilgili bilgiler verilmiştir. Verilen bilgiler ışığında gazete manşetlerinin göstergebilim bakımından hangi anlamlara sahip olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Newspapers play a significant role in press by reflecting the pulse of society and public agenda. The broad range of information and effective communication contained in newspapers further increase their value. Newspapers must fulfill some important conditions to be preferred by readers, increase the number of prints and thus continue their commercial life. The most notable of these conditions is the formulation of catchy headlines. Newspaper headlines are placed at the top of front pages of newspapers and created as a result of a mixture of serious hard work, thinking and language structure. At this point, while writing newspaper headlines, not only the culture and social structure but also the spoken language accepted as standard is effective. Since language and culture are always present in the society and improve and change continuously, they are two important components in the creation of newspaper headlines. They require creativity and make use of the broad semantic structure of language. In this study, we studied the formulation of newspaper headlines, hidden meaning patterns and consistency between visual elements and headlines and used semiotics for this purpose. Information is provided on language, communication, press, newspaper and semiotics. In the light of this information, the interpretation of newspaper headlines in terms of semiotics is presented.