Diyabetik nefropatili hastalarda NRF-2 ve 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine seviyelerinin incelenmesi
Invesitagation of NRF-2 and 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine levels in diabetic nephropathy patients
- Tez No: 566477
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAMAN GÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Diyabetik nefropati (DNP), diabetes mellitusun önemli bir mikrovasküler komplikasyonudur ve dünya çapında son dönem böbrek yetmezliğinin en sık nedenidir. Diyabetes mellitusun tedavi maliyetleri ve komplikasyonları, sağlık hizmeti harcamaları üzerinde büyük bir yük teşkil etmekte olup, diyabetik nefropatinin patogenezinde ve ilerlemesinde kayda değer faktörleri tanımlamak için büyük bir ihtiyaç yaratmaktadır. Kronik hiperglisemi, diyabetik nefropatide metabolik, biyokimyasal ve vasküler anormalliklerin başlıca nedeni olmaya devam etmektedir. Vasküler ve hücresel ortamda aşırı oksidatif stresin teşviki, kronik hipergliseminin en erken ve en önemli metabolik sonuçlarından biri olan endotel hücre fonksiyon bozukluğuna yol açar. Bu bozulmalar, ileri glikasyon son ürünlerinin ve serbest radikallerin aşırı üretimi ve antioksidanların ve antioksidan mekanizmaların konjüge edilmesine neden olur. Diyabetik nefropatide oksidatif stresin rolünün olması, bugüne kadar sınırlı olan birçok terapötik stratejinin araştırılmasına yol açmıştır. Bu çalışmada diyabetik nefropatili hastalarda oksidatif stresin, hücre içi antioksidan sistemin promotoru olan NRF-2 (Nüklear faktör eritroid 2 ile ilişkili faktör-2) seviyesi ve DNA hasarı üzerindeki etkisi incelendi. Bu çalışmada diyabetik nefropati tanısı almış 30 hasta ile sağlıklı 30 bireyden alınan kan örneklerindeki NRF2 ve 8-OHdG (8-Hydroxy-2'-Deoxyguanosine) seviyeleri ELISA yöntemiyle TAS, TOS, OSI ve LOOH seviyeleri ise kolorimetrik yöntemleanaliz edildi. Çalışma sonucunda DNP grubunda TOS, LOOH, OSI, 8-OHdG seviyelerinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde arttığı tespit edilirken NRF-2, TAS ve SH seviyelerinin azalmış olması hücre içi oksidatif stresin arttığını göstermiştir. Çalışma sonucunda nefropatili hastalarda NRF-2 seviyesinin azalmasına bağlı olarak antioksidan kapasitenin oksidatif stresi kompanse edememesi, DNP gelişen hastalarda hücresel düzeydeki hasarın düzeltilemeden hücresel yıkımın çok hızlı olduğu söylenebilir. Bu veriler doğrultusunda DNP hastalarında dekompanse olmuş antioksidan kapasitenin düzenlenmesine yönelik tedavi stratejilerinin geliştirilmesi, artmış olan yıkımın önlenmesi veya azaltılmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Diabetic nephropathy is an important microvascular complication of diabetes mellitus and is the most common cause of end-stage renal failure worldwide. Treatment costs and complications of diabetes mellitus are a major burden on health care expenditures and create a great need to identify significant factors in the pathogenesis and progression of diabetic nephropathy. Chronic hyperglycemia continues to be the main cause of metabolic, biochemical and vascular abnormalities in diabetic nephropathy. The promotion of excessive oxidative stress in the vascular and cellular environment leads to endothelial cell dysfunction, one of the earliest and most important metabolic consequences of chronic hyperglycemia. These deteriorations, causes over production of advanced glycation end products and free radicals and conjugating antioxidants and antioxidant mechanisms. The role of oxidative stress in diabetic nephropathy has led to the search for many therapeutic strategies that have been limited to date. In this study, we investigated the effect of oxidative stress on the level of NRF-2 (Nuclear factor erythroid 2 related factor-2), the promoter of the intracellular antioxidant system and DNA damage in diabetic nephropathy patients. In this study, 30 patients with diabetic nephropathy and 30 healthy individuals were evaluated with NRF2 and 8-OHdG (8-Hydroxy-2'-Deoxyguanosine) levels by ELISA method and TAS, TOS, OSI and LOOH levels analyzed by colorimetric method. As a result of the study, while it was determined that TOS, LOOH, OSI, 8-OHDOG levels were significantly increased in DNP group compared to the control group, decreased NRF-2, TAS and SH levels showed increased intracellular oxidative stress. At the end of the study, it can be said that cellular destruction is very rapid in DNP patients, because antioxidant capacity decreases and dose not compansate the oxidative stress due to decreased Nrf-2 level. Increased oxidative stress caused lipid and DNA damage, resulting in diabetic nephropaty. Therefore, it will be effective in treatment of antioxidant suplemantation which will increase the level of Nrf-2 in DNP patients.