Marginal adaptation of inlay restorations designed by dental laboratory technician and dentist by using different intraoral digital scanners: in-vitro study
Farklı intraoral dijital tarayıcılar kullanarak diş hekimi veya diş teknisyeni tarafından tasarlanarak üretilen inlay restorasyonların marjinal uyumlarının in-vitro olarak araştırılması
- Tez No: 566481
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM BEGÜM TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı iki farklı intraoral dijital tarayıcı kullanarak diş hekimi veya diş teknisyeni tarafından tasarlanarak üretilen inley restorasyonların marjinal ve internal uyumlarının in-vitro olarak araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada periodontal sebeplerle çekilmiş 10 adet mandibular birinci küçük azı dişi kullanılarak, MOD sınıf 2 inlay preparasyonları diş hekimi tarafından yapılarak iki farklı intraoral dijital tarayıcı ve konvansiyonel ölçü ile ölçüler elde edilip deneyimli bir diş teknisyeni ve diş hekimi tarafından inlay restorasyonlar tasarlanmıştır. Çalışmada toplam 5 grup oluşturulup toplam 50 örnek hazırlanmıştır(n=10). Istatistiksel analiz için SPSS programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in-vitro study was to examine the marginal and internal adaptations of inlay restorations designed by a dentist or dental laboratory technician using two different intraoral digital scanners. Material and Method: In this study, ten extracted mandibular first premolar teeth which were periodontally compromised was used. MOD class 2 Inlay preparations were prepared by the dentist. The specimens were scanned using two different intraoral digital scanners and conventional impression. Inlay restorations were designed by an experienced dental laboratory technician and dentist using both of the intraoral digital scanners. A total of 50 specimens were prepared in a total of 5 groups (n=10). SPSS program was used for statistical analysis.