CAD-CAM cerec 3 sistemiyle hazırlanan inleylerin marjinal adaptasyonlarının in vitro olarak değerlendirilmesi
Marginal adaptation of cerec 3 CAD-CAM inlays: An in vitro study
  1. Tez No: 164045
  2. Yazar: ESRA AKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA SERTGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı CAD-CAM Cerec 3 sistemiyle hazırlanan seramik Meylerin marjinal adaptasyonlarım değerlendirmektir. Çalışmada 40 adet çekilmiş üst I. ve H molar dişler kullanıldı. Dişler, 20' serden rastgele iki ayrı gruba dağıtıldı. I. gruptaki Meyler 3 boyutlu kamera (3D Camera), H gruptaki Meyler ise lazer tarayıcı (CEREC Scan) ile alınan optik ölçüler kullaMarak hazırlandı. Çalışmada Cerec 3 COS 2.6X yazılım kullanıldı. Dişler üzerinde 2,5-3 mm bukkolingual genişlik ve 2,0 mm pulpal derinlikte okluzal kesMler ve 1,5 mm basamak derinliği, 1 mm basamak kalmhğı ve 5 mm bukkolingual genişliğe sahip proksMal kesMler hazırlandı. Yapıştırma sManlannm viskozite farkının marjinal adaptasyona etkisinin hıcelenebümesi amacıyla, I. ve II. gruptan 10'ar tane olmak üzere, 20 Mey VLV (VariolMc II Low Viscosity), 20 Mey de VU (VariolMc Ultra) sMan ile yapıştırıldı. Örnekler, okluzal yüzeyi bukkolingual yönde 3 parçaya, proksMal yüzeyi ise meziodistal yönde 2 parçaya ayıracak şekilde kesitlendirildi. Kesitler ışık mikroskobunda XI 00 büyütmede Melendi. MarjMd aralık ve dış kenar uyumu ölçüMeri okluzal ve proksMal marjMerde 2 ayrı lokalizasyonda yapıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study was to examine the marginal adaptation of Cerec 3 CAD-CAM inlays. Fourty extracted maxillary first and second molars were selected. Teeth were divided in 2 equal groups. One group of inlays was fabricated from the optical impressions which were taken using 3D camera. Other group was prepared using laser scanning technique. The inlay restorations were designed and machined with the Cerec 3 CAD-CAM system, using the software COS 2.6X. The dimensions of the cavities were 2,5-3 mm in width and 2 mm in depth at the occlusal isthmus and 1 mm mesio- distal and 5 mm buccolingual in width at the proximal boxes. The depth of the proximal boxes in direction to the axial pulpal walls was 1,5 mm. For evaluation of the effect of cement viscosity on the marginal adaptation, half of the inlays were cemented with Variolink II Low-viscosity while the other half were cemented with Variolink Ultra. The restored teeth were sectioned buccolingually and mesiodistally, marginal adaptation was evaluated at XI 00 magnification under a light microscope. The marginal integrity and discrepancy measurements calculated at both proximal and occlusal margins in two different locations.