CAD/CAM ve preslenebilir tüm seramik sistemleri ile yapılan kronların marjinal ve internal uyumlarının in vivo ve in vitro karşılaştırmalı olarak araştırılması
In vivo and ın vitro evaluation of marginal and ınternal fit of all-ceramic crowns fabricated with cad/cam and pressable systems
  1. Tez No: 301395
  2. Yazar: ASLI AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TOKSAVUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Günümüzde estetiğin önem kazandığı diş hekimliğinde sabit protez yapımında tüm seramik materyallerinin kullanımı oldukça önem kazanmıştır. Estetik, kırılma dayanımı, marjinal ve internal uyum tüm seramik kronların uzun süreli başarısını etkileyen en önemli faktörlerdir. Cerec CAD/CAM sistemi seramik inley, onley, lamina ve kronların klinikte üretilebilmeleri için dizayn edilmiştir. Bu sistemin avantajı; uzun ömürlü, diş rengiyle uyumlu restorasyonların tek seansta yapılabilmesini sağlamasıdır. Ancak bu restorasyonların dayanıklılıkları ve marjinal uyumları hala tartışılmaktadır. Bu çalışmada Cerec CAD/CAM sistemi ve presleme yöntemi ile elde edilen tek kron restorasyonların marjinal ve internal uyumlarının karşılaştırmalı olarak in vivo ve in vitro incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun için hastalara uygulanan ve deneysel olarak hazırlanan tek kronların uyumu silikon replika yöntemi ile mikroskop altında incelenmiş ve klinik uygulamaların iki yıllık takibi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; her iki grup arasında marjinal ve internal uyum açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır ancak dentin, mine, glazür uygulaması amacıyla tekrarlanan porselen fırınlamaları sonucu pres grubunun marjinal ve internal uyumu değişmezken; CAD/CAM grubunda marjinal ve internal aralıklarda artış gözlenmiştir. Klinik takip boyunca her iki gruba ait uygulanmış tüm seramik kronlarda yenileme gereksinimi duyulmamıştır.
Özet (Çeviri)
Usage of all ceramic materials for fabricating of fixed prothesis has gained significant importance with in increasing importance of aesthetics in dentistry on these days. The most important factors that affecting the long-term success of all ceramic crowns are aesthetics, fracture resistance, marginal and internal adaptation. Cerec system is designed to manufacture ceramic inlays, onlays, laminate veneers and crowns at chair-side. The advantage of this system is to provide long-lasting and harmonious with teeth color restorations at only one appointment. However, the durability and marginal adaptation of these restorations has been still discussing on these days. The purpose of this study is to investigate in comparision marginal and internal adaptation of single crown restorations which are fabricated with CAD/CAM and heat-pressable systems in vivo and in vitro. To review these situations; adaptation of all ceramic crowns which were applied to the patients and prepared in lab as experimental had examined under a light microscope by using silicone replica method and followed for two years clinically. According to the results, no statistically significant difference was found between both groups for marginal and internal adaptation. Furthermore, in spite of there is no changing at marginal and internal adaptation of Press group, some increasing is observed on marginal and internal gap of CAD/CAM group, during repeated firing process for veneering and glazing. During the clinical follow-up no need to renew anyone of applied all ceramic crowns.