Personel güçlendirmenin örgütsel bağlılık oluşturmadaki etkisi: Sağlık işletmelerinde bir uygulama
The impact of staff empowerment on creating organizational commitment: An implementation for healthcare organizations
  1. Tez No: 566483
  2. Yazar: KÜBRA GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN YÜCELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Rekabet ortamında işletmeler değişen piyasa koşullarına uyum sağlayabilmek, belirledikleri hedeflerine ulaşabilmek ve başarılı sonuçlar elde edebilmek için çalışanlarına önem vermektedirler. Küreselleşme ile birlikte sağlık sektöründe de değişimler olmaktadır. Sağlık işletmeleri özelleştirmenin de etkisiyle sunmuş oldukları sağlık hizmetlerinin nitelik ve niceliğine daha fazla önem vermeye başlamıştır. Sağlık işletmelerinin tecrübeli ve donanımlı çalışanlarını kaybetmek istememesi çalışanlarına güç, yetki ve sorumluluk gibi personel güçlendirme uygulamalarını gerektirmektedir. Kendilerini güçlendirilmiş hisseden çalışanların bulundukları kuruma bağlılıkları artmaktadır. Bu nedenle çalışmada sağlık işletmelerinde çalışanların personel güçlendirme algıları ile örgütsel bağlılık düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek ve personel güçlendirmenin örgütsel bağlılık oluşturmaya olan etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada, Bursa ilindeki 3 hastanenin 267 sağlık çalışanına demografik soruların, Personel Güçlendirme ve Örgütsel Bağlılık Ölçek sorularının yer aldığı anket formu uygulanmıştır. Örneklem büyüklüğünün belirlenmesinde tabakalı örnekleme yönteminin formülünden yararlanılmış ve örneklem büyüklüğü 261 kişi olarak bulunmuştur. Verilerin analizinde araştırmanın amacı doğrultusunda; Frekans, Ortalama, Korelasyon, Regresyon, ANOVA, Tukey ve t-testi analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının personel güçlendirme algıları ortanın üzerinde, örgütsel bağlılık düzeyleri ise orta düzeyde çıkmıştır. Çalışanların personel güçlendirmenin alt boyutlarından anlam ve etki algılarının yüksek, yetkinlik ve otonomi algılarının ise ortanın üzerinde olduğu söylenebilir. Çalışanların örgütsel bağlılığın alt boyutları olan duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık algılarının orta düzeyde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Managements in competition platform giveimportance to employees for changing market conditions orientating determinated target and getting succesful results. With globalization, also changes in the health sector andhealth businesses started to give more importance the quality and quantity of the health service with the effect of privatization. Health businesses should not be willing to löse their experienced and well-equipped employees and they should provide staff strengthening such as power authority and responsibility. Employees who feel empowered increase their loyalty to their institution. Therefore, in this study it is aimed the relationship between thelevel of organizational commitment and employee empowerment perceptions of health workers and also reveal the effects of personel empowerment commitment. In this research questionare form implemented in Bursa province to 3 hospital 267 medical staff on demographic problems, employee empowermentorganizational commitment scale. In determinig the sample size stratified sampling formula used and it is found as 261. Analysis of data fort he purpose of the research, frequency, avarage, correlation, regression, ANOVA, Tukey and T-testing analyses has been used. Employee empowerment of the health workers who participated in the research are on the middle, organizational commitment levels are medium-level. The sub-dimensions of staff empowerment high sense of meaning and impact, autonomy perception is above the avarage can be said. The sub-dimensions of organizational commitment, emotional commitment, continue commitment and normative commitment is medium-level can be said.