Örgütsel prestijin örgütsel özdeşleşme düzeyine etkisi: Sağlık işletmelerinde bir uygulama
The impact of organizational prestige on the level of organizational identification: An implementation on healthcare organizations
  1. Tez No: 566494
  2. Yazar: YEŞİM SAYGU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDAN YÜCELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Örgütsel prestij, örgüt çalışanlarının üzerinde önemle durduğu konulardan bir tanesidir. Çünkü birey kendi örgütü hakkında dış dünyanın fikirlerine önem vermektedir. Örgütsel prestij, bireyin örgüte bakış açısını yansımakta ve bu durumda bireyin işyerindeki davranışları üzerinde etkili olmaktadır. Örgütsel özdeşleşme de bu davranışlardan bir tanesidir. Kurum ile çalışanın amaçlarının uyumlaştırılması ve bağlantı duygusunun sağlanması örgütsel özdeşleşmeyi tanımlamaktadır. Bu araştırma örgütsel prestijin örgütsel özdeşleşme üzerinde etkisini belirlemek amacıyla sağlık çalışanlarına uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini Konya ilinde 5 özel hastanede görev yapan 283 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, örgütsel prestij ölçeği ve örgütsel özdeşleşme ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde bağımsız iki örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon analizi ve regresyon analizinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational prestige is one of the main issues organizational employees dwell on. Individuals value how the outside world feel about their organization. Organizational prestige is reflected on individuals' point of view regarding their organizations, and thus it is effective on their behaviors in workplace. Organizational identification is one of these behaviors. The harmonization of the objectives of the institution and the employee and the sense of connection define organizational identification. The aim of this study is to determine the relationship between organizational prestige perceived by individuals and organizational citizenship behavior of health workers. This research has been applied to health workers in order to determine the effect of organizational prestige on organizational identification. The sample of the study consists of 283 health care workers working in 5 private hospitals in Konya. The data were collected using the personal information form, the Perceived Organizational Prestige Scale and the Organizational Identification Scale.