Three-dimensional boundary layer solutions
Üç boyutlu sınır tabakası çözümleri
- Tez No: 56652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞERİF KAVSAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
oz ÜÇ BOYUTLU SINIR TABAKASI ÇÖZÜMLERİ Yavuz, İbrahim Yüksek Lisans, Havacılık Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Mehmet Şerif Kavsaoğlu Temmuz 1996, 120 sayfa Bu tezde, sonlu farklar tekniği ve relaksasyon algoritması üzerine kurulu bir sınır tabaka çözücüsü kullanılarak üç boyutlu cisimler üzerindeki sınır tabakası akımları incelenmiştir. Bu çözücü hem doğrudan (basınç dağılımı tanımlanmış) hem de tersten (yüzey sürtünme katsayıları tanımlanmış) çözüm yapabilmektedir. Beş değişik test geometrisi üzerindeki akım çözülmüştür, bunlar sırasıyla ok açılı sonsuz kanat, bir eksenel simetrili gövde, bir füze benzeri geometri, bir ok açılı ve burulmuş kanat ve bir de hücum açılı elipsoid olarak seçilmiştir. Bu test geometrilerinde genelde doğrudan çözüm uygulanmıştır, fakat sınır tabakası ayrılması durumunda tersten çözüm yöntemi de kullanılmışta. Burada hesaplanan sonuçlar eldeki deneysel ve nümerik değerler ile karşılaştırılmış ve iyi bir uyum göstermiştir. Viskoz-potansiyel akım etkileşim yöntemi, füze benzeri geometrilerin aerodinamik katsayılarım bulmak üzere uygulanmıştır. Burada gözlemlenen en büyük avantaj, Navier-Stokes algoritmaları ile karşılaştırıldığında daha az bilgisayar bellek ve depolama gereksinimi ve çok daha az hesaplama zamanı gereksimimi olmuştur. Ayrıca bu sınır tabakası çözücüsü için, üç boyutlu cisimler üzerindeki kuvvet ve momentleri hesaplayan bir program yazılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sınır Tabakası, Üç Boyutlu, Sonlu Farklar Yöntemi, Relaksasyon Algoritması, Viskoz-Potansiyel Akım Etkileşimi, Akım Ayrılması iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THREE-DIMENSIONAL BOUNDARY LAYER SOLUTIONS Yavuz, Ibrahim M.S., Department of Aeronautical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mehmet Şerif Kavsaoğlu July 1996, 120 pages In this thesis, the boundary layer flow over three-dimensional bodies has been investigated by using a relaxation scheme based finite-difference boundary layer solver. This solver can be used in direct (pressure specified) and inverse (skin friction specified) mode. Five different test cases have been solved, where the geometries were chosen as an infinte swept wing, a body of revolution, a missile like geometry, a swept and twisted wing and an inclined spheroid. In these cases the direct mode has been applied in general, but in cases where separation of the boundary layer occurs the inverse mode has also been applied. Here, the computed results were compared with the available experimental and numerical data and they showed good agreement. A viscous-inviscid interaction procedure has been utilized for the solution of the aerodynamic coefficients of missile like geometries. The main advantages observed are the less computer memory and storage requirements and a very low computation time when compared to the Navier-Stokes algorithms. For the calculation of the forces and moments acting on a three-dimensional body a post processor for the boundary layer code has been developed. Keywords. Boundary Layer, Three-DimensionaL Finite-Difference Algorithm, Relaxation Scheme, Separation, Viscous-inviscid Interaction in