Devlet adamı olarak Mehmed Talat Paşa
Mehmed Talat Pasha as a statesman
  1. Tez No: 566532
  2. Yazar: MAKSUD EMRE MÜLAZIMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Tarih, Public Administration, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Meşrutiyetin ikinci kez ilanı Osmanlı Devletinde sekteye uğrayan parlamento hayatını yeniden tesis ederken aynı zamanda İttihat ve Terakki gibi dönemine damgasını vuran bir cemiyeti de gün yüzüne çıkarmıştır. İttihat ve Terakki Cemiyeti / Fırkası her ne kadar sivil, askeri kadrolar ve dönemin önde gelen fikir ve siyaset insanlarını ihtiva etse de, tarih, posta memurluğundan sadrazamlığa yükselen ve cemiyetle bütünleşen Talat Paşa'yı ön plana çıkarmıştır. Bu noktadan hareketle çalışmanın amacı, Osmanlı Devletinin modernleşme ve hayatta kalma mücadelesi verdiği bir dönemde ülke yönetiminde önemli görevler üstlenen Talat Paşa'nın devlet adamlığının araştırılması ve bu çerçevede profilinin çıkartılmasıdır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden örnek olay (vaka analizi) çalışması tercih edilirken, çalışma süresince yazılı belgelerden ve arşiv kayıtlarından faydalanılmıştır. Yapılan doküman analizi neticesinde; Talat Paşa'nın kendi döneminde alt düzey olarak nitelenecek memurluktan, Dahiliye Nazırlığı ve Sadrazamlık gibi üst düzey makamlara ulaştığı ve bu kapsamda yürüttüğü siyasi faaliyetler ışığında da milliyetçi devlet adamlığı prensibine dayandığı sonucuna ulaşılmış ve bu kapsamdaki profili; özellikleri, ideolojik arka planı, faaliyetleri, ilişkileri ve kaynakları olmak üzere beş başlık altında incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Mehmed Talat Paşa, Osmanlı Devleti, Devlet Adamlığı
Özet (Çeviri)
The second declaration of the Constitutional Monarchy reestablished the life of parliament, which was abolished in 1878, and revealed the Union and Progress Committee, which dominated it era in Ottoman Empire. Even though the Union and Progress Committee had included civil, military personnel and leading intellectuals and politicians, history had risen Talaat Pasha from the Post Office to the Grand Viziership. From this view, the objective of this research is to investigate the statesmanship of Talaat Pasha who undertook important task in the administration of the Ottoman Empire during a period of modernization and survival and to show his statesmanship profile. In this research, case study is selected as research method and written documents and archive records are used. As a result of document analysis, ıt is concluded that Talaat Pasha had reached the top level officials position such as Ministry of Internal Affairs and Grand Viziership from lower level officials and his statesmanship is based on nationalist principle in the light of his political activities. In this case, Talat Pasha's statesmanship profile is comprised five categories that are his properties, ideologic background, activities, connections and sources. Key Words : Talat Pasha, Ottoman Empire, Statesmanship