Şemseddin el-Enbabi'nin Risale Fi İlmi'l-Vad' adlı eserinin tahkiki ve değerlendirilmesi
Risalah Fi ilmi al-Wad' of Shams al-din al-Anbabi: A critical adition and its analysing
- Tez No: 566539
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SARMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Çalışmamız Şemseddin el-Enbâbî'nin vazʻ ilmine dair kaleme aldığı risalesinin tahkik ve incelmesi olup bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, gayesi ve amaçları ele alınmıştır. Birinci bölümde; Vazʻ ilminin önemi, insanın lafızları vaz' etmeye olan ihtiyacı, vaz' ilminin diğer ilimlere göre konumu, vaz'ın farklı ilimler üzerindeki etkisi, vaz' ilminin ortaya çıkışı, bu alanda yazılan ilk eserler, vaz' ilminin ilkeleri, tahkik edilen risalenin müellifi olan Enbâbî'nin hayatı ele alındı. Ayrıca tahkik konusu olan risale, onun yazma nüsahları ve tahkikte esas alınan nüsha hakkında bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde tahkik edilen risalenin metni ve müellifin bu risale üzerindeki haşiyesi ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise bu çalışmada elde edilen neticelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis of this research is the treatise of Shamsudeen Al-Anbaabi in ilm al-wadh', from the angle of critical edition and thourough study, I devided the thesis in to three sections were preceded by an introduction in which the subject of the research was mentioned, as well as its importance and the reasons for choosing it. As for the first section - the study section -: I made it for the importance of ilm al wadh, the need of the human species for word designation (wadh), the place of ilm al wadh between the other general sciences and specifically the language science as well as its connection to word designation, the effect al wadh (word designation) has on other than it from the different sciences, the origin of ilm al wadh, and the dispersion of its research matters in different sciences before their unification in a single authored work, speaking about the first person to gather its research matters into a single work, and its first authored works, gathering as much data as possible from the different following authored works of ilm al wadh as well as the treatise of“al- adudiyah”, principles of ilm al wadh', and I researched the different sections of ilm al wadh from different angles. As for the second section: I made it for studying the treatise of ilm al wadh by Al-Anbaabi, the thesis being investigated, and the biography of the author of the treatise, Sheikh Shamsudeen Muhammad al-anbaabi. As for the conclusion: then I mentioned generally the most important conclusions that I reached during this research.