Taşlıdere (Sivas) florası
- Tez No: 3182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
-117- VI“ 02ET Bu araştırma 17 ay süre ile toplanan bitki örnek lerinden olunmakta ve Taşlıdere florasını kapsamaktadır. Bu süre içinde 2113 örnek toplanmıştır. Alanın florası 53 familya ve 288 cinse ait 547 türden oluşmakta dır. Adlandırılan ”türlerin 102 [% 13. B] Yurdumuz için ve bunlardan 7%si BS karesi için endemiktir, BB karesinden ilk kez toplanan 7B tür yeni kayıt durumundadır. Türlerin bitki coğrafyası bölgelerine dağılımı ve oranları şöyledir; İran-Turan elementler 203 [% 37.1], Avrupa-Sibirya elementler 31 [% 5.B], Akdeniz elementler 23 [% 4.2] dir. Toplam türlerin 2
Özet (Çeviri)
-119- SUMMARY This research of the plant samples and Flora oF Taslidere which has been collected within an interval of 17 months. 2113 samples has been collected this period. The Flora of studied area consists of 547 species which belong to 283. Genera and 68 Families, 102 [% 18. 63 of 547 species are endemic For our country and 7 For the BS square. 7S species that has been collected From the BS square For the First time will be recorded. The numbers and rates oF the species which are included in the certain phytogeographical region are as Follows: Irano-Turanian elements are 203 [% 37.1], Euro- Siberian elements are 31 C% 5.S], Mediterranian elements are 23 C% 4.2]. 2 species belong to Pteridophyta division whereas 545 species belong to Spermatophyta division. Gymnospermae and Angiospermae subdivision has 3 and 542 species, respectively. 49 oF the species that belong to Angiospermae are in the Monocotyledoneae class, and the remaining 493 belong to Dicotyledoneae class.-120- The Families that have most of the species are as Follows: Astragalus [IB], Çentaurea [12], Salvia [12], Silene [10], Alyssum [93, Cirsium [7], Polygonum [S], Gypsophila [S] For some species diFFerencens have been determined From the descriptions given in Flora oF Turkey. These diFFerencens have been included in this study.