Metro istasyonlarında yapay aydınlatma
Artificial lighting in metro stations
- Tez No: 566575
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Sanayi devrimiyle artan kent nüfusun beraberinde getirdiği ulaşım sorununu çözebilmek amacıyla yeraltında giden hızlı, konforlu ve de güvenli olan ulaşım sistemleri için metro yapıları inşa edilmeye başlamıştır. Yeraltı metro istasyonlarının biçimlenmesinde; birçok etmen rol oynamaktadır ve bu etmenler metro istasyonlarının doğal ışıktan yararlanmasını zorlaştırırken yapay aydınlatmayı zorunlu kılmaktadır. Metro istasyonlarında yapılan yapay aydınlatmalar kullanıcının psikolojik ve fizyolojik ihtiyaçlarını karşılaması açısından önemli rol oynamaktadır. Metro istasyonlarında mümkün olduğunca alt katmanlara kadar doğal aydınlatmanın ulaşması sağlanmalıdır. Doğal aydınlatmadan yapay aydınlatmaya geçişte ise sert geçişler olmamalı insan gözünün alıştırarak geçişler sağlanmalıdır ve kamaşmalar önlenmelidir. Bununla beraber kentin kimliğini göstermesi ve görsel konfor sağlaması açısından metro istasyonlarında aydınlatma önemli bir konudur. Metro istasyonlarında yapılan yapay aydınlatma; genel aydınlatma, bölgesel aydınlatma, yönlendirici aydınlatma ve dekoratif aydınlatma katmanları halinde düşünülmeli ve bu katmanların doğru aydınlatmalarında farklılar yapılarak görsel konfor sağlanmalıdır. Bu tezde metro istasyonlarında yapay aydınlatma tasarımı ile ilgili öneriler sunulurken Ankara Çayyolu Metro İstasyonu örneğinde yapay aydınlatma kriterleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Metro buildings started to be constructed for fast, comfortable and safe underground transportation systems in order to solve the transportation problem which brought by the urban population increasing with the industrial revolution. Many factors have a role in the creation of underground metro stations, and these factors make artificial lighting compulsory while making it difficult for metro stations to benefit from natural light. Artificial lighting in metro stations has an important role in terms of meeting psychological and physiological needs of users. In the metro stations accession of natural lighting to the lower layers as much as possible has to be provided. In the transition from natural lighting to the artificial lighting, transitions should be not be rigid, which should be provided by adapting human eye and glares should be avoided. In addition, lighting in metro stations is an important point in terms of showing city identity and providing visual comfort. The artificial lighting in the metro stations should be considered as ambient lighting, accent lighting, orientation lighting, and feature lighting layers and visual comfort should be provided by making differences between correct lighting of these layers. In this thesis, while suggestions are presented about artificial lighting design in metro stations, artificial lighting criteria has been examined at Ankara Çayyolu Metro Station.