Geçmişten günümüze triko ve örmenin gelişimi
Development of knitwear knitting from past to present
  1. Tez No: 566583
  2. Yazar: CEMAL SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. HAMDİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İplikten başlayıp örgüden kazağa tüm yapım aşamalarını kapsayan , okuyucuya geçmiş olduğumuz tarihteki örmecilik hakkında bilgiler veren , geriye dönük aklımızda bir bellek oluşturmayı amaçladım. Dünyada ve Türkiye de tekstil ve triko sektörünün oluşumu hakkında bilgiler verilmiş, bu bellek oluşumunda daha sağlam bir global bakış açısı geliştirmeye çalışılmıştır. Trikotaj makinelerinde günümüz teknolojisinin ulaşmış olduğu son noktayı gelişim süreçlerinden örnekler vererek ,örgüden kazağa olan bu yolculuk hakkında detaylı bilgi vermeyi amaçlayan bir tez sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
I aimed to create a memory in our retrospective mind, starting with yarn, covering all the stages of production from knitting to sweater, giving the reader information about knitting in the past. Information is given about the formation of the textile and knitwear industry in the world and Turkey, in the formation of this history has been studied to develop a more robust global perspective. A thesis aiming to give detailed information about this journey from knitting to sweater is presented by giving examples of the development processes of knitting machines.