Evlenme nedenlerinin İslam Hukuku açısından değerlendirilmesi (Gaziantep örneği)
An evaluation of the reasons of marriage by theperspective of Islamic Law (A case study of Gazi̇antep
- Tez No: 566675
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, teori ve pratikte aile kurumu ele alınmıştır. İslam hukukunda evlilik nedenlerinin tespiti ile Gaziantep ilinde yaşayan ve Antepli olan öğretmen ve sağlık çalışanlarıyla görüşme (mülakat) usulü kullanılarak evlilik nedenlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda, İslam'da evliliğin teşvik edildiği, zina tehlikesinde farz olduğu, şiddet ve benzeri durumlarda ise haram olduğu belirlenmiştir. Gaziantep özelinde yapılan çalışmada mesleklerin ve geleneklerin evlilik üzerinde etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Evlilik öncesi tanışmalarda, evlilik içi ilişkilerde, çocuk sayısında çevre etkisinin oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir. Sağlam bir yuva kurmanın ve bunu devam ettirmenin en etkili yolunun sevgi, saygı, sadakat, anlayış, dürüstlük gibi temel değerler olduğu görülmüştür. Gaziantep'te nikâh dışı birlikteliklerin onaylanmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ailenin önemli bir kurum olduğu, bu kurumun sağlam olarak devam etmesinin toplumun ve devletin geleceği için elzem olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the family in theory and in practice. It aims to investigate the reasons of marriage in Islamic law and in Gaziantep via interviews with the teachers and the health workers living in Gaziantep province. The research has indicated that Islam encourages marriage, makes it compulsory in the danger of adultery, and forbids it in the danger of violence by the husband. The interviews with the teachers and the health workers living in Gaziantep have shown that occupations and traditions have a real impact on marriage. It has also been found out that the environmental impact is high in pre-marriage relationship, in marriage, and in the number of children. It has been observed that the most effective way of establishing and maintaining a strong family relationship is based on the fundamental values such as love, respect, loyalty, understanding and honesty. It has also been underlined that non-marriage relationships are not approved by the society in Gaziantep. It has been emphasized that the family is an important institution and that the endurance of this institution is essential for the future of the society and the State.