Çinko oksit nanopartiküllerinin rat kalp dokusundaki SIRT3 protein expresyonu üzerine etkisinin araştırılması
The effect of zinc oxide nanoparticules (ZnO-Np) on the protein expression of SIRT3 in the rat heart tissue
  1. Tez No: 566676
  2. Yazar: NURSU DENİZ ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yapılan bu araştırmada Çinko Oksit nanopartikülleri (ZnO-Np) verilmiş albino türü farelerde SIRT3 ve pürivat dehdirojeneaz enzimlerinin düzeyleri immünohistokimyasal boyama yöntemi ile araştırılması hedeflendi. Çalışmada, Wistar albino türünde erkek fareler kullanıldı. Her grupta 8 fare bulunacak şekilde 4 grup oluşturuldu ve 14 gün boyunca ratlara bazı işlemler yapıldı. Bunlar; öncelikle ilk grup kontrol grubu olarak seçildi ve doz uygulaması yapılmadı, 2. Gruptaki ratlara 100 mg/kg ZnO-Np oral gavinaj ile uygulandı, 3. Gruptaki ratlara 300 mg/kg ZnO-Np oral gavinaj ile uygulandı, 4. Gruptaki ratlara ise 600 mg/kg ZnO-Np uygulandı. Yapılan bu doz uygulaması ardından için hayvanlardan kalp dokuları alındı ve SIRT3 ve pirüvat dehidrojenaz (PDH) enzim miktarlari ve hücre ici yerlesimleri immüno boyama tekniğiyle belirlendi. Yapılan çalışmada farklı dozlarda ZnO-Np verilmiş olan ratlardan alınan kalp dokularında immünokimya boyama yöntemi kullanılarak SIRT3 ve pürivat dehidrojenaz enzimi üzerine ZnO-Np etkileri incelenmiştir. Anahtar Kelimeler; Çinko oksit, Sirtuin, SIRT3, Kardiyovasküler Sistem, Pirüvat dehidrojenaz enzimi
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the interaction of SIRT3 protein and PyruvateDehdirogenease enzyme in albino type mice with ZnO nanoparticles by immunohistochemical staining method. In the study, male rats of Wistar albino type were used. Four groups of 8 mice were formed in each group, and rats were treated for 14 days. These; The first group was selected as the control group and the dose was not applied. The rats in Group 2 were given 100 mg / kg ZnO-Np oral gavinaje. The rats in Group 3 were given 300 mg / kg ZnO-Np oral gavinaje. mg / kg Zinc Oxide nanoparticle was applied. After this dosing, heart tissues were taken from the animals for immunostaining. In this study, the effects of Zinc oxide nanoparticles on Sirtuin proteins and Pyruvate dehydrogenase enzyme were investigated by using immunochemistry staining method in heart tissues taken from rats with different doses of ZnO Nanoparticles Keywords; Zinc Oxide, Sirtuin, SIRT3, Cardiovascular System, Pyruvate dehdirogenase enzyme.