Mevsimlik tarım işçisi kadınların servikal kanserin erken tanısına ilişkin tutum ve davranışlarının belirlenmesi
Determining the attitudes and behaviors of woman seasonal agricultural workers related the early diagnosis of cervical cancer
  1. Tez No: 566695
  2. Yazar: FATMA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ERSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma mevsimlik tarım işçisi kadınların servikal kanserin erken tanısına ilişkin tutum ve davranışlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma tanımlayıcı tipte olup Yenice ve Hayati Harrani mahallelerinde Şubat 2016-Haziran 2016 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini 210 mevsimlik tarım işçisi kadın oluşturmuştur. Veriler MTİ bilgi formu ve Servikal Kanserin Erken Tanısına Yönelik Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 16.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis analizi, Varyans analizi ve Tukey testi yapılmıştır. Çalışmanın yapılabilmesi için Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'undan ve çalışmaya katılacak olan bireylerden izin alınmıştır. Çalışmada kadınların %22.4'ü pap smear testi yaptırdığını ifade etmiştir. Servikal kanserin erken tanısına yönelik tutum ölçeği algılanan ciddiyet alt boyutundan en yüksek puanı (30.32±6.38), algılanan engel alt boyutundan (22.63±3.96) ise en düşük puanı aldıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted for the purpose of examining the attitudes and behaviors of seasonal agricultural worker women related early diagnosis of cervical cancer. The descriptive study was carried out in Yenice and Hayati Harrani neighborhoods between February 2016-June 2016. The sample of the study consisted of 210 seasonal agricultural worker women. The data were collected via introductory questionnaire form and Attitude toward Early Diagnosis of Cervical Cancer Scale. In the evaluation of the data, SPSS 16.0 packafe soft ware was used. The data were analyzed using descriptive statistics, independent samples t-test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis analysis, Variance analysis and Tukey test. In order to conduct the study, permissions were obtained from the Ethical Committee of Harran University Medical Faculty and from the individuals who would participate in the study. 22.4% of the women in the study stated that they had the pap smear test. It was determined that they obtained the highest score (30.32± 6.38) from the lower dimension of perceived severity and the lowest score (22.63±3.96) from the lower dimension of perceived obstacle of the Attitude toward Early Diagnosis of Cervical Cancer Scale.