Durumları tasarlamak: Kamusal alanda iç (Sel) mekânın keşfi ve inşası
Designing situations: Discovering and building spaces of interiority in public space
- Tez No: 566721
- Danışmanlar: PROF. PELİN YILDIZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, iç mekânın kapsamını, kavramsal bir tartışmada yeniden sorgulamayı hedeflemiştir. İç mekâna dair öz niteliklerden belirli bir yere ve kurguya özgü olma ile kullanıcıya özel olma; bir mekân ve zaman kesişimi olarak nitelendirilen durum kavramı ile bireyin en hususi soyut alanı olan içsellik ilişkilendirilmiştir. Literatürde, durum ve içsellik kavramları ve bunların mekânsal alanlardaki karşılıklarına dair teoriler, kavramlar, oluşumlar ve pratiklerden ödünç alınan veriler yorumlanarak somut bir yaklaşım önerisi geliştirilmiştir. Çalışmanın ortaya çıkışı, amacı ve yapısının aktarıldığı giriş bölümünden sonra durum kavramının temel niteliklerinin tartışıldığı ikinci bölüm çalışılmıştır. Bu bölümde, literatürde durum kavramına dair üretimler gerçekleştiren ve mekânsal anlamda potansiyeller taşıyan hareketler analiz edilmiştir. Öncülleriyle birlikte, Situationist hareket ve bu çalışmada kullanılabilir veri olarak ele alınacak teorileri araştırılmıştır. Üçüncü bölüm ile birlikte Situationist hareket ve öncüllerinin yaklaşımları kapsamında mekân üretimine dair pratikleri ve benzer yaklaşımları benimsemiş avangart mimari gruplar analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde iç ve türevi olan içsel kavramlarının yapısı araştırılmış ve 19.yüzyıl itibariyle iç mekânın niteliği ve kapsamındaki farklılıklar değerlendirilmiştir. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümler neticesinde ortaya çıkan veriler yorumlanarak üç adet durum potansiyeli ve iç(sel) mekân önerisi ile çalışma sonlandırılmıştır. Bu sonuç öneriler ile durumların ve iç(sel) mekânın gündelik hayattaki mevcudiyeti sorgulanmış ve yeni mekânsal kapsam ve potansiyellerin varlığı tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to re-question the scope of interior space in a conceptual discussion. As attributes of interior space, the concept of interiority which is defined as individual's most private abstract space and the concept of situation which is defined as the intersection of time and space are correlated. The data which has been borrowed from literature on situation and interiority later interpreted and embodied to a design proposal. First chapter of the study is the introduction which consist of the aim and the structure of the study. In the second chapter, movements in relation with the concept of situation and their spatial potentials have been analyzed. This part focuses on the Situationist movement and their theories. In the third chapter, the avant-garde architectural groups that have adopted similar approaches and practices of space production within the context of the Situationist movement and its predecessors have been analyzed. In the fourth chapter, concepts of interior and interiority have been studied and the changes in their scopes and qualities in the 19th century have been evaluated. According to the data on the second, third and fourth chapters, three situation potentials and spaces of interiority proposals have been produced as the outcome. As a result of these proposals the existence of spatial potentials of the situations and spaces of interiority have been brought for discussion.