RF saçtırma yöntemiyle üretilmiş MgF2 ince filmlerin optik özelliklerinin incelenmesi
The investigation of optical properties of MgF2 thin films produced by RF scattering method
- Tez No: 566722
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gözlük camları gözleri güneşin zararlı ışınlarından, net görmeyi engelleyen yansımalardan ve gözü dış etkenlerden korur. Cam yüzeyine gelen ışık ışınları yansımalar oluşturduğu için camdan daha az ışık geçer. Bu durum gözlük kullanan kişinin görüntü netliğinin azalmasına neden olmaktadır. Yansımaları en az düzeye indirmek veya tamamıyla yok etmek için gözlük camlarına yansıma önleyici antirefle kaplama yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında, gözlük camlarındaki yansımaları azaltabilmek için yalıtkan bir malzeme olan magnezyum florür (MgF2), Vaksis Midas 4T1M sisteminde radyo frekans (RF) saçtırma yöntemi ile kaplanmıştır. Bu yöntemde hedef materyal olarak mineral gözlük camlar kullanılmıştır. Kaplama kalınlığının yansıma oranına etkisini araştırmak için 3 farklı mineral gözlük camına (A, B, C) farklı kalınlıklarda kaplama yapılmıştır. Mineral gözlük camların fiziksel özelliği (kalınlık) ve optik özelliklerini (absorbans, geçirgenlik, kırılma indisi, yansıma) incelemek için UV-VIS Spektrofotometre ve Filmetrics cihazları kullanılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre; A, B ve C camlarına uygulanan kaplama kalınlıkları sırasıyla ortalama 71.12, 112.23, 126.12 nm olarak ölçülmüştür. Kaplanmış camların ortalama kırılma indisi değeri 580 nm dalgaboylu elektromanyetik dalga için, sırasıyla, 1.502, 1.27 ve 1.49 olarak ölçülmüştür. A, B ve C numunelerinden optimum kaplama kalınlığına B numunesinin sahip olduğu belirlenmiştir. MgF2 kaplanmış B camının kırılma indisi değişimleri incelendiğinde, kırılma indisi değerleri dalga boyu artışıyla azalmış ve 550 nm deki kırılma indisi değeri 1.31 olarak ölçülmüştür. RF saçtırma yöntemi ile yapılan kaplamaların analiz sonuçları literatür ile uyum sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Eyeglass lenses protect the eyes from the harmful rays of the sun, reflections that prevent clear vision and the eye from external factors. Less light passes through the glass because light rays coming to the glass surface produce reflections. This results in reduced image sharpness of the wearer. Anti-reflective coating is applied to the lenses to minimize or completely eliminate reflections. In this thesis, magnesium fluoride (MgF2), an insulating material, was coated with radio frequency (RF) scattering method in Vaksis Midas 4T1M system in order to reduce reflections in glasses. Mineral spectacle lenses were used as target material in this method. In order to investigate the effect of coating thickness on reflection rate, 3 different mineral glasses (A, B, C) were coated with different thicknesses. UV-VIS Spectrophotometer and Filmetrics devices were used to examine the physical properties (thickness) and optical properties (absorbance, transmittance, refractive index, reflection) of mineral glasses. According to the results of the analysis; Coating thicknesses applied to glasses A, B and C were measured as 71.12, 112.23, 126.12 nm, respectively. The average refractive index value of the coated glasses was measured as 1.502, 1.27 and 1.49 for the electromagnetic wave at 580 nm wavelength. It was determined that sample B had the optimum coating thickness from samples A, B and C. When the refractive index changes of MgF2 coated B glass were examined, the refractive index values decreased with increasing wavelength and the refractive index value at 550 nm was measured as 1.31. The results of the analysis of RF scattering coatings were consistent with the literature.