Herhangi bir nedenle diş hekimine başvuran seçilmiş bir grup 5-6 yaş çocuklarda ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi ve bunun diş çürüğü ile olası ilişkisinin incelenmesi
Oral health-related quality of life among 5-6 years of children attending dental clinics for any reason and investigation of potential associations with dental caries
  1. Tez No: 566750
  2. Yazar: CANSU ÖZŞİN ÖZLER
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. BANU ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Halk Sağlığı, Dentistry, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Epidemiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çocukluk çağında ağız sağlığı problemleri önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi değerlendirmeleri (OHRQoL) genel sağlığın ve iyi olma halinin bir yansımasıdır. Kesitsel tipteki analitik bu araştırmada, herhangi bir nedenle diş hekimine başvurmuş, 5-6 yaş çocukların yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi ve bu yaş çocukların yaşam kalitesi düzeylerinin erken çocukluk çağı çürüğü ile ilişkili olup olmadığının incelenmesi hedeflenmiştir. Hacettepe Üniversitesi (H.Ü.) Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan izin alınmasını takiben, herhangi bir nedenle H.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti kliniğine başvuran ve çalışmaya katılmayı (ebeveyn ve kendisi) kabul eden toplam 200 çocuğun, ağız içi muayeneleri yapılmış, diş çürükleri ve ilişkili veriler dmft/s, ICDAS (International Caries Detection and Assessment System) II ve pufa indeksleri kullanılarak kaydedilmiştir. Yaşam kalitesi değerlendirmeleri ECOHIS (The Early Childhood Oral Health Impact Scale) ölçeği kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada yer alan çocukların % 51,5' i kız çocuk olup, % 53,0' ü altı yaşındadır. Tüm çocukların % 85,5' inde EÇÇ (Erken Çocukluk Çağı Çürüğü), %67,0' sinde ICDAS indeks çürük kategorisine göre ileri seviyede çürük ve %35,0' nde pufa bulgusu görülmüştür; % 14,0 çocukta en az bir dişin etkilendiği dental travma hikayesi olduğu öğrenilmiştir.
Özet (Çeviri)
Oral health-related problems are important public health problems among children. Oral health-related quality of life (OHRQoL) is a reflection of general health and well-being. This cross-sectional analitic study aimed to determine the OHRQoL of 5-6-year-old children, admitting to dental health clinics for any reason, and to investigate if the quality of life is related with early childhood caries. Following the approval of the Ethics Committee of Hacettepe University Faculty of Medicine Non-Interventional Clinical Researches, oral examinations were done for a total of 200 children admitted to the Department of Pediatric Dentistry for any reason and gave parental/individual informed consent for the study. Dental caries were evaluated using dmft/s, ICDAS II and pufa indices. Besides, quality of life was evaluated by using ECOHIS-T (Early Childhood Oral Health Impact Scale. Of the participants, 51.5% were female and %53.0 were 6-year-old. Of all children 85.5% had ECC, 67.0% had extensive decay according to ICDAS categories and 35.0% had pufa coded teeth and it was learned that 14.0% had dental trauma history.