Ülkemizde dental implant konusunda mevcut eğitimin diş hekimleri tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of current training on dental implant in our country by dentists
  1. Tez No: 789805
  2. Yazar: ESRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH İLKER ÖZEÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmamızın amacı ülkemizde dental implant konusunda mevcut eğitimin diş hekimleri tarafından değerlendirilmesidir. Çalışmamız, tanımlayıcı ve kesitsel bir anket çalışmasıdır. Çalışmamızın ilk aşamasında, ülkemizdeki dental implant eğitiminin değerlendirilmesinde kullanılacak değişkenler belirlenmiştir. Bu amaçla YÖK 2016 Mezuniyet Öncesi Diş Hekimliği Eğitimi Ulusal Çekirdek Eğitim Programı, Tıpta Uzmanlık Kurulu Müfredat Oluşturma ve Standart Belirleme Sistemi (TUKMOS) ve Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği dikkate alınarak anket soruları hazırlanmıştır. Veri toplamak amacıyla oluşturduğumuz anket formumuzda 36 adet kapalı uçlu ve 1 adet açık uçlu olmak üzere, toplam 37 adet soru bulunmaktadır. Katılımcılara anket formumuzu gönderebilmek amacıyla; pratisyen hekimler ve uzman hekimlerin elektronik posta adreslerine Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) aracılığıyla ulaşılmıştır. Uzmanlık eğitimi devam eden öğrencilerin eğitim gördükleri diş hekimliği fakültelerinin sistemlerinde kayıtlı olan elektronik posta adresleri toplanmıştır. Anketimizi hazırladığımız 'Google Formlar' programına, elde edilen tüm elektronik posta adresleri kopyalanarak katılımcılara ulaşım sağlanmıştır. Verilerin tanımlanmasında frekans ve yüzde (%) dağılımı kullanılmıştır. Açık uçlu soruya verilen cevaplar kategorize edilerek değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesiyle dental implant eğitimi ile ilgili ülkemizde pek çok eksiklik tespit edilmiştir. Üniversiteden mezun olan birçok hekimin dental implant tedavisi ile ilgili sadece teorik bilgisinin olduğu tespit edilmiştir. Üniversite eğitimlerini yeni tamamlayan hekimlerin pratik anlamda tecrübesinin olmaması ve implant tedavisinin sadece eğitimini almış kişiler tarafından yapılmaması gibi faktörler dental implant tedavisi ile ilgili herhangi bir standardizasyonun olmadığını göstermektedir. Çalışmamızın sonuçları üniversitede dental implant eğitiminin hem teorik hem de pratik anlamda arttırılması gerektiğini, eğitimin ülke çapında standardize edilmesi ve eğitim konusunda daha etkin denetim mekanizmalarının oluşturulması gerekliliğini göstermiştir. Katılımcıların dental implant yapma oranına bakıldığında hekimlerin %38,5' inin implant tedavisi yaptığı sonucuna ulaşılmıştır. Ulaştığımız bu sonucun hekimlerin lisans eğitimi sırasında aldıkları dental implant eğitiminin pratik anlamda yeterli olmamasından kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Katılımcıların lisans eğitimi sırasında aldıkları dental implant eğitimine bakıldığında; hekimlerin yarısından fazlası sadece teorik eğitim aldığını belirtmiştir. Üniversitelerde pratik eğitimin implant ameliyatına gözlemci olarak katılım ile sınırlı kaldığı çalışmamızın sonuçları arasındadır. Katılımcıların büyük bölümü diş hekimliği lisans eğitimi sırasında aldıkları dental implant eğitiminin yeterli olmadığını düşünmektedir. Katılımcılar dental implant ile ilgili daha fazla eğitim verilmesi gerektiğini, model üzerinde pratik eğitim verilmesini ve klinik gözlemin arttırılması gerektiğini düşünmektedir. Anketi yanıtlayan hekimlerden %75'i sadece teorik eğitim aldığını belirtmiştir. Bu nedenle mezun olduktan sonra dental implant tedavisi yapmak için eğitim almaya, kurslara katılmaya ihtiyaç hissettiklerini belirtmişlerdir. Ankete; 249 genel diş hekimi, 73 uzmanlık öğrencisi, 78 uzman diş hekimi katılım sağlamıştır. Genel diş hekimlerin ankete katılımının fazla olması; lisans döneminde alınan dental implant eğitiminin hekimlerin meslek hayatlarında implant tedavisine yaklaşımını değerlendirmemize katkı sağlamıştır. Ayrıca çalışmamıza dahil edilen diş hekimliği uzmanlık öğrencilerinin ankete katılımı da uzmanlık eğitiminde dental implant eğitimini değerlendirmek açısından yol gösterici olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the current education on dental implants by dentists in our country. Our study is a descriptive and cross-sectional survey study. In the first stage of our study, the variables to be used in the evaluation of dental implant education in our country were determined. For this purpose, survey questions were prepared by taking into account the CoHE 2016 Pre-Graduation Dentistry Education National Core Education Program, the Medical Specialization Board Curriculum Formation and Standard Setting System (TUKMOS) and the Regulation on Specialization Education in Medicine and Dentistry. There are 37 questions in total, 36 closed-ended and 1 open-ended, in our survey form that we created to collect data. In order to send our survey form to the participants; The e-mail addresses of general practitioners and specialist physicians were reached through the Turkish Dentists Association (TDB). The e-mail addresses registered in the systems of the dental faculties of the students who continue their specialization education were collected. All the e-mail addresses obtained were copied to the 'Google Forms' program, where we prepared our survey, and the participants were accessed. Frequency and percentage (%) distribution were used to define the data. The answers to the open-ended question were categorized and evaluated. 200 general practitioners, 200 specialty students and 200 specialist physicians participated in the survey. Most of the participants think that the implant education given at the university is not sufficient. Participants think that more training should be given about the implant, practical training on the model and increased clinical observation. 75% of the physicians who answered the questionnaire stated that they received only theoretical training. For this reason, they stated that they needed to receive training and attend courses in order to perform implant treatment after graduation. By evaluating the data obtained, many deficiencies related to implant education have been identified. It has been observed that there is no standardization related to the implant due to reasons such as the fact that many physicians who graduated from the university have only theoretical knowledge about implants, lack of practical experience, and that implant treatment is not performed only by people who have received training. The results of our study showed that implant education at the university should be increased practically, education should be standardized throughout the country and more effective control mechanisms should be established in education.