Postpartum dönemdeki kadınların cinsel yaşam kalitesi ve ilişkili faktörler
The word of sexual li̇fe and related factors in postpartum period
  1. Tez No: 566764
  2. Yazar: HAFİZE TÜZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Cinsel yaşam kalitesi, insan yaşamının önemli bir parçasıdır. Psikolojik, fizyolojik, kültürel ve bedensel faktörlerden etkilendiği gibi gelişim dönemlerinden ve yaşanan deneyimlerden de etkilenmektedir. Bu çalışma postpartum dönemdeki kadınların cinsel yaşam kalitesi ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı tasarımda yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Konya'da bulunana bir Tıp Fakültesi Hastanesinin çocuk polikliniklerine başvuran 390 postpartum geç dönemdeki kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan anket formu ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği (CYKÖ-K) Kadın formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik sayılar hesaplaması, Pearson ki-kare, Tukey HSD, tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis, Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Kadınların CYKÖ-K puan ortalamasının 85.23±18.43 olmak üzere ortalamanın üzerinde olduğu ve cinsel yaşam kalitelerinden memnun olduğu saptanmıştır. Kadınların % 5.1 inin cinsel yaşamını kötü ve %39.7'sinin orta olarak değerlendirdiği saptanmıştır. Postpartum dönemde kadınların %94.6'sının doğumdan sonra cinsellikle ilgili bilgi almadığı saptanmıştır. Çalışmada kadının yaşı, öğrenim durumu, eşin öğrenim durumu, çalışma durumu, evlilik süresi, gelir miktarı, gebelik sayısı, emzirme durumu, son gebeliğin planlı olması, doğum şekli ve cinsel ilişkiye girme sıklığı gibi özelliklerin CYKÖ-K puanı üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Sexual quality of life is an important part of human life. It is influenced by psychological, physiological, cultural and physical factors as well as by the experiences encountered and the developmental periods. This study was carried out to determine the sex quality and related factors of women in the postpartum period. The research has been conducted in descriptive model. The sample of the study consisted of 390 postpartum women admitted to the polyclinics of a Faculty of Medicine in Konya. A questionnaire form compiled by the researcher and the Sexual Quality of Life Scale (SQL-F) Female form were used to collect the data. Percentage standard deviation, Pearson Chi-Square, Tukey HSD, One-way analysis of variance, Kruskal Wallis, Mann Whitney U tests were used to evaluate the data. The mean score of women SLQ-F was found as 85.23 ± 18.43 and it was found to be above average. It was determined that 5.1% of the women evaluated their sexual life as bad and 39.7% as medium. It was found that in the postpartum period, 94.6% of women did not receive information about sexuality after birth. In this study, age of the woman, education level, education level of the spouse, employment status, duration of marriage, amount of income, number of pregnancies, breastfeeding status, planning of the last pregnancy, type of delivery and the frequency of sexual intercourse were determined to have an effect on SQL-F score (p 0.05).