Hemşirelerin mesleki değerleri ile bakım verici rolleri arasındaki ilişki
The relationship between nurses' professional values and their caring roles
- Tez No: 566763
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL SÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hemşirelik insanı merkeze alarak onun ailesiyle ve toplumla etkileşime girer ve bu etkileşimin sonunda; insanın onuruna, değerlerine, haklarına saygı duyarak ve evrensel değerleri dikkate alarak hemşirelik bakımı sunar. Kapsamlı ve kaliteli bir bakım verici role ulaşmak, bakım verici rolle ilgili doğru davranışlarda bulunmak için hemşirelerin değerlerini güçlendirmeleri ve mesleki değerlerini bilmeleri gerekir. Hemşirelerin sahip oldukları mesleki değerler davranışları ve rolleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve bu durum bakım verici rol için oldukça önemlidir. Bu araştırma hemşirelerin mesleki değerleri ile bakım verici rollerine ilişkin tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Konya ilinde bulunan bir üniversite hastanesinde çalışan tüm hemşireler oluştururken, örnekleme araştırmaya alınma kriterlerine uyan 366 hemşire alınmıştır. Araştırma verileri Temmuz–Eylül 2018 tarihleri arasında toplanmıştır. Katılımcılara araştırma hakkında açıklama yapılarak sözel onamları alınmıştır. Etik kurul onamı, kurum izni ve katılımcıların sözel onayı alınan araştırmanın verileri Hemşire Tanıtım Formu, Hemşirelerin Mesleki Değerler Ölçeği ve Bakım Verici Rollerine İlişkin Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler değerlendirilirken ölçekler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı ile belirlenmiştir. Ölçek puanlarının demografik özelliklere göre istatistiksel olarak değerlendirilmesinde student t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Kruskal Wallis analizi kullanılmıştır. Hemşirelerin %60.7'sinin kadın olduğu, %60.7'sinin lise/ön lisans düzeyinde eğitim aldığı, yaş ortalamasının 28.66±6.63 olduğu ve %34.2'sinin dahili kliniklerde çalıştığı saptandı. Hemşirelerin Mesleki Değerler Ölçeği toplam puan ortalaması 94.73±17.87, Hemşirelerin Bakım Verici Rollerini Algılamaları Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması 62.41±9.22 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Nursing places people in the center and interacts with their families and society and as a result of this interaction, respecting human dignity, values, rights and taking universal values into consideration, it offers nursing care. In order to reach a comprehensive and quality caregiver role and to act correctly in the caregiver role, nurses need to strengthen their values and know their professional values. Nurses' professional values have a significant impact on their attitudes and roles, and this is very important for the caregiver role. This research was conducted in a descriptive style in order to examine the relationship between nurses' professional values and their attitudes towards caregiver roles. The population of the study consisted of all nurses that work in a university hospital in Konya, and 366 nurses who met the sampling criteria were included in the study. Data were collected between July and September 2018. The participants were informed about the research and their verbal consents were obtained. This study, for which the Ethics committee approval, institutional approval and verbal consent of the participants were obtained, collected the data using the Nurse Identification Form, Nurses' Professional Values Scale and Attitude Scale for Nursing Profession. When evaluating the data, the relationships between the scales were determined by Pearson Correlation Coefficient. Student t test, One Way ANOVA and Kruskal Wallis analysis were used for the statistical evaluation of scale scores according to demographic characteristics. It was found that 60.7% of the nurses were women, 60.7% received high school / associate degree education, the mean age was 28.66 ± 6.63 and 34.2% worked in internal clinics. The total average score of the Nurses 'Professional Values Scale was 94.73 ± 17.87, and the total average score of the Attitude Scale for Nursing Profession was 62.41 ± 9.22.