Diyarbakır çadırkentte kalan erişkinlerde tüberküloz tarama testi olarak PPD ve quantiferonun karşılaştırılması
Comparison of a quantiferon-TB gold in tube test with tuberculin skin test in adults living in tent cities of Diyarbakir
  1. Tez No: 566770
  2. Yazar: RECEP TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY SAKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız çadırkentte yaşayan erişkinlerde tüberküloz tarama testi olarak QuantiFERON®-TB Gold (QFT-Plus) testini Tüberküloz Deri Testi (TDT) ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Diyarbakır'a Kuzey Irak'tan göçle gelen, daha sonra Midyat'a gönderilen Valiliğin denetimindeki çadır kentte konaklamakta olan 100 erişkin dâhil edildi. PPD tarama testi Monteoux yöntemi ile yapıldı. QFT-Plus testi IFN-gama salınımının tespit edilmesi esasına dayanan yöntem ile yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan bireylerin 49'da (%52,1) QuantiFERON®-TB Gold Testi pozitif saptandı. TDT yapılan bireylerin 59'da (%62,8) PPD pozitifliği saptandı. QFT-Plus testi ile TDT arasında pozitif korelasyon saptandı. Sonuç: LTBE için tarananlar bireyler içinde, QFT-Plus testi, LTBE'yi saptamadaki gücü TDT ile karşılaştırılabilir. QFT-Plus testinin BCG aşılamasından etkilenmemesi, tüberküloz olmayan mikobakteriler ile çarpraz reaksiyon vermemesi, TDT'nin uygulama zorlukları ve endürasyon çapının ölçümündeki okumaya bağlı farklılıklar gibi faktörlerden etkilenmemesi avantajlı gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, comparison of the Quantiferon-TB Gold in Tube Test (QFT-Plus) with Tuberculin Skin Test (TST) in Adults living in tent cities. Material and Method: Comparison study conducted at tent cities in the Midyat. TST test was made by the method of Montoux and evaluated and recorded by a doctor 72 hours later. Quantiferon-TB Gold in Tube Test was used for IGST. Results: Fortynine participants (52.1%) had a positive Quantiferon-TB Gold in Tube Test result and 59 (62.8%) had a positive TDT result. A positive correlation was detected between Quantiferon-TB Gold in Tube test and TST. Conclusion: For all study participants, as well as for those being screened for LTBI, the QFT-Plus was comparable with the TST in its ability to detect LTBI, was less affected by BCG vaccination, discriminated responses due to nontuberculous mycobacteria, and avoided variability and subjectivity associated with placing and reading the TST.