İzmir ilindeki profesyonel liglerde mücadele eden futbol, basketbol, voleybol ve hentbol branşlarındaki erkek sporcuların saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of aggression levels of male players of soccer, basketball, voleyball and handball teams in professional leagues in İzmir province
- Tez No: 566769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma İzmir ilindeki profesyonel liglerde mücadele eden Futbol, Basketbol, Voleybol ve Hentbol branşlarındaki erkek sporcuların saldırganlık düzeylerini incelemek amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Çalışma kapsamında toplam 158 (Futbol:46, Basketbol:38, Voleybol:29, Hentbol:45) erkek sporcu ile çalışılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan 10 maddelik 'Kişisel Bilgi Formu' ve İpek İLTER (Kiper)(1) tarafından geliştirilen 30 maddelik 'yıkıcı saldırganlık', 'atılganlık' ve 'edilgen saldırganlık' olmak üzere üç alt boyutlu 'Saldırganlık Envanteri' kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma grubunun kişisel özelliklerine ilişkin analizinde büyük çoğunluğunun (%69, n=109) 18-25 yaş aralığında, %83.5(n=132)'inin boylarının 1,80m'nin üzerinde ve yine büyük çoğunluğunun (%65.2 n=103) üniversite mezunu olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan sporcuların %29.1'ini futbol , %24.1'ini basketbol, %18.4'ünü voleybol, % 28.5'ini hentbol branşı oluşturmaktadır. Branşlara göre bakıldığında sadece atılganlık alt boyutunda futbol ile voleybol arasında anlamlı bir fark belirlenmiştir( F =3.206; p=0.025; tukey=0.015). Sporcuların anne- baba eğitim durumlarına göre saldırganlık düzeyleri incelendiğinde, üniversite mezunu annelerin ve babaların çocukları ile lise mezunu anne-babaların çocukları arasında atılganlık alt boyutunda anlamlı bir fark bulunmuştur (anne eğitim: F=2.601; p=0.038; tukey=0.035) (baba eğitim: F=4.611; p=0.02; tukey=0.02). Sporcuların düzenli kitap okuma alışkanlığına göre saldırganlık alt boyutları incelendiğinde atılganlık alt boyutunda anlamlılık bulunmuştur (t=2.196; p=0.030). Sonuç: Sonuç olarak; saldırganlık düzeylerine göre bakıldığında branşların genel saldırganlık düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sadece futbol oynayanların, voleybol oynayan sporculara göre daha atılgan oldukları belirlenmiştir. Üniversite mezunu anne ve babaların sporcu çocukları, lise mezunu anne ve babaların çocuklarına göre daha atılgan oldukları tespit edilmiştir. Düzenli kitap okuma alışkanlığına sahip sporcuların da düzenli kitap okumayan sporculara göre daha atılgan oldukları belirlenmiştir. Anahtar kelimeler; profesyonel lig, saldırganlık, sporcu.
Özet (Çeviri)
Investigation of Aggression Levels of Male Players of Soccer, Basketball, Volleyball And Handball Teams In Professional Leagues In Izmir Province The present study was aimed at investigating the aggression levels of male players of soccer, basketball, volleyball and handball teams in professional leagues in Izmir province. Method: The study was conducted with 158 players (Soccer: 46, Basketball: 38, Volleyball: 29, Handball: 45). The study data were collected with the 9-item Personal Information Form developed by the researcher, and the 30-item Aggression Inventory developed by İpek İLTER (Kiper) which has 3 subscales: destructive aggression, assertiveness, and passive aggression. Results: the analysis of the personal characteristics of the participants demonstrated that, of the participants, 69% (n = 109) were in the 18-25 age group, 83.5% (n = 132) were over 1.80 m in height and 65.2% (n = 103) were university graduates. Of the participants, 29.1% were soccer players, 24.1% were basketball players, 18.4% were volleyball players, and 28.5% were handball players. A significant difference was determined between the soccer and volleyball players in terms of the mean scores they obtained from the assertiveness subscale (F = 3.20; p = 0.025; Tukey = 0.015). The comparison of the aggression levels of the participants regarding their parents' education status revealed a significant difference between the participants whose parents were university graduates and the participants whose parents were high school graduates in terms of the mean scores they obtained from the assertiveness subscale (Mothers' education: F = 2.601; p = 0,038; Tukey = 0,035) (Fathers' Education: F = 4.611; p = 0.02; Tukey=0.02). The comparison of the mean scores the participants obtained from the aggression subscales in terms of their regular reading habits indicated a significant difference in the assertiveness subscale (t = 2.196; p = 030). Conclusion: In conclusion, no significant difference was found between the aggression levels of the players no matter what sport branch they played in. The only difference was observed between the soccer players and the volleyball players in terms of their assertiveness. The soccer players were more assertive than were the volleyball players. It was determined that the participants whose parents were university graduates were more assertive than were the participants whose parents were high school graduates. It was also determined that of the participants, those who had regular reading habits were more assertive than were those who did not have such habit. Key words; aggression, professional league, sportsman.