Türkiye elektrik gün öncesi piyasası matematiksel modelinin genetik algoritma ile çözümü
A genetic algorithm solution of the mathematical model of the Turkish day ahead market for electricity
- Tez No: 566795
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ARİFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Gün Öncesi Piyasası; piyasayı işleten bir operatör (piyasa işletmecisi) tarafından, piyasaya katılan oyuncuların (piyasa katılımcısı) alış ve satış yönünde saatlik olarak veya belirli bir ticaret aralığında verdikleri üretim ve tüketim tekliflerinin, arz ve talep dengesine göre değerlendirilerek saatlik toptan elektrik fiyatının (Piyasa Takas Fiyatı) gerçek zamanın bir gün öncesinden belirlendiği bir ticaret ortamıdır. Coğrafi olarak tanımlanmış bir veya birden fazla bölge için fiyat belirlenebilir. Fiyatın belirlenmesi için piyasa işletmecisinin, her bir saat için, piyasaya katılan her bir piyasa katılımcısının, üretim veya tüketim yapmayı teklif ettiği fiyat seviyelerini, her bir fiyat seviyesine karşılık gelen üretim veya tüketim miktarını bilmesi gerekir. Birden fazla bölge için fiyat belirlenecek ise bölgeler arasındaki iletim hattı kapasitelerinin de bilinmesi gerekir. Bu piyasalarda; - İletim sistemi işletmecisi açısından; elektrik üretim - tüketim dengesinin gerçek zamandan önce belirlenerek arz güvenliğinin sağlanması, bölgeler arası iletim hatları kapasitelerinin optimum şekilde kullanılması, - Piyasa İşletmecisi ve kamu açısından; üretici ve tüketici fazlasının maksimize edilerek optimum fiyatın belirlenmesi, fiyat tekliflerinin maliyet bazlı verilmesinin teşvik edilmesi, yatırımcılara elektriğin toptan fiyatına ilişkin sinyal oluşturması, - Piyasa Katılımcısı açısından; üretim ve/veya tüketim portföylerinin dengelenmesi, optimum maliyette elektrik ticaretinin yapılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada Türkiye Gün Öncesi Elektrik Piyasasında toptan elektriğin saatlik fiyatının hesaplanmasında kullanılan matematiksel modelin genetik algoritma ile çözülerek sonuçlarının karşılaştırılması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Day Ahead Market is a trade mechanism where the hourly wholesale electricity price (Market Clearing Price) is determined one day before the real time by evaluating the hourly based generation and consumption offers in the direction of buying and selling to the market by an operator (market operator) operating the market. The price can be determined for one or more geographically defined regions. In order to determine the price, the market operator needs to know the price levels for each hour, and the generation or consumption amount corresponding to each price level. If the price is determined for more than one region, the transmission line capacities between the regions must be known. In this study, the mathematical model of Turkish Electricity Day Ahead Market will be solved by genetic algorithm and the results will be avaluated.