Farklı alt ekstremite amputasyon seviyelerinde fiziksel aktivite düzeyinin incelenmesi
Investigation of physical activity level in different lower extremity amputation levels
  1. Tez No: 566801
  2. Yazar: KARDEM ULAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA TOPUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, alt ekstremite amputasyonlu bireylerde fiziksel aktivite düzeyinin objektif bir yöntemle değerlendirilmesi ve farklı amputasyon seviyelerinde fiziksel aktivite düzeyinin aktivite monitörü ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 30 transtibial, 20 transfemoral ve 10 bilateral diz altı ampute dahil edildi. Gruplar demografik karakteristikler, güdük, amputasyon ve proteze ilişkin özellikler açısından homojendi. (p>0,018). Gruplar arasında Tampa Kinezyofobi Ölçeği, Trinity Amputasyon ve Protez Deneyim Ölçeği, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, New York Postür Değerlendirme Ölçeği, kas kuvvet ve kısalık değerlendirmeleri açısından anlamlı fark yoktu (p>0,018).
Özet (Çeviri)
In the present study, It was aimed to determine the physical activity level of lower limb amputees with activity monitor. 30 transtibial, 20 transfemoral and 10 bilateral amputees were included in the study. There were no significant differences among groups by means of demographic properties, stump, amputation and prosthetic properties (p>0,018). There were no significant differences in TAMPA Kinesiophobia Scale, TAPES Amputation and Prosthesis Experience Scale, International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), New York Posture Rating Chart, muscle strength and tightness among groups (p>0,018).