Ayak refleksolojisinin yenidoğanın vital bulgularına ve konfor düzeyine etkisi
Effect of foot reflexology on vital signs and comfort level of newborn
- Tez No: 566808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZTÜRK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışma Ankara 'da yer alan bir hastanenin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine yatışı yapılan 37-42 haftalık doğan yenidoğanlara refleksoloji yöntemi ile uygulanan ayak masajının ağrı ve konfor düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, deney ve kontrol grubu olmak üzere iki grup belirlendi. Çalışma toplam 66 yenidoğan ile yapıldı. Verilerin toplanmasında“Yenidoğan Bilgi Formu”,“NIPS Ağrı Ölçeği”ve“Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği”kullanıldı. Olgu grubundaki yenidoğanlara (n=33) aspirasyondan 30 dk önce 15 dk ayak refleksolojisi uygulandı. Kontrol grubundaki yenidoğanlara (n=33) herhangi bir girişimde bulunulmadı. Girişim öncesi her iki gruba“Yenidoğan Bilgi Formu”uygulandı. Aspirasyon öncesi, sırası ve sonrasında her iki gruba“NIPS Ağrı Ölçeği”ve“Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği”uygulanarak vital bulguları alındı. Aspirasyon sırasında ve sonrasında gruplarda ağlama süresi değerlendirildi. Verilerin analizinde bağımsız t testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon testi, Friedman testi, ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of foot massage with reflexology on pain and comfort level in newborns who were 37-42 weeks old admitted to the Neonatal Intensive Care Unit of a hospital in Ankara. In the study, two groups were determined as experimental and control groups. The study was conducted with 66 newborns.“Neonatal Information Form”,“NIPS Pain Scale ”and“ Newborn Comfort Behavior Scale ”were used to collect the data. Newborns in the case group (n = 33) underwent foot reflexology for 15 minutes, 30 minutes before the aspiration. No attempt was made to the newborns in the control group (n = 33). Before the intervention,“Newborn Information Form”was applied to both groups. Before, during and after aspiration, vital signs were obtained by applying“NIPS Pain Scale ”and“ Newborn Comfort Behavior Scale”. Crying duration was evaluated in the groups during and after aspiration. Independent t test, Mann Whitney U test, Wilcoxon test, Friedman test and chi-square test were used for data analysis.