Ağız ve diş sağlığı hizmeti veren kurumlarda mekan tasarım yönetimi
Space design management in institutions of oral and dental health
- Tez No: 566809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YALÇIN İLERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İç Mimari ve Dekorasyon, İşletme, Health Care Management, Interior Design and Decoration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde sağlık kurumları, hastalarına en yüksek seviyede konfor ve hizmet sunmak üzere tasarlanmaktadır. Mekan tasarımının odak noktası, hastanın psikolojik, sosyolojik ve fiziksel özellikleri olmalıdır. İyi tasarlanmış mekân, doğru eylemlerin gerçekleşebildiği mekândır. Bunun için hem mekânsal hem de fiziki yeterlilikler sağlanmalıdır. Bu araştırmada, ağız ve diş sağlığı hizmeti veren kurumlarda mekân tasarım yönetimi değerlendirilmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Hindistan'da ağız ve diş sağlığı hizmeti sunan sağlık tesislerinin fiziksel tasarım standartlarını şekillendiren mevzuat içerikleri incelenmiş, aralarında karşılaştırma yapılmıştır. Belirlenen standartların içeriği bakımından ülkeler arası karşılaştırma yapıldığında, benzerlik ve farklılıklarla karşılaşılmaktadır. Benzerlikler, standartların oluşturulduğu konular ve standartların içeriği ve ölçülerinde görülmektedir. Farklılıklar ise daha çok standartların ayrıntılı veya yüzeysel olarak hazırlanması hususunda görülmektedir. Bu konuda en ayrıntılı ve somut ölçülerle standartlar listesi hazırlayan ülke Krallık'tır. Birleşik Krallık her duruma özgü ayrı standartlar hazırlamıştır. Bu konuda ABD'yi diğer ülkelerden ayıran husus ise, standartların sadece engellilerin erişebilirliği temelinde belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Today, health institutions are designed to provide the highest level of comfort and service to their patients. The focus of space design should be the psychological, sociological and physical characteristics of the patient. Well-designed space is the place where the right actions can be made. Both spatial and physical qualifications should be provided for this. In this research, spatial design management was evaluated in the institutions providing oral and dental health services. In the application part of the study, legislation contents shaping physical design standards of health facilities providing oral and dental health services in Turkey, USA, UK and India were examined, a comparison was made between them. When a comparison is made between countries in terms of the content of the determined standards, similarities and differences are encountered. Similarities are seen in the issues of standards and contents and dimensions of the standards. Differences are seen in detail or superficial preparation of standards. In this regard, the country that prepares a list of standards with the most detailed and concrete measures is United Kingdom. The United Kingdom has prepared specific standards for each situation. What distinguishes the United States from other countries in this regard is the determination of standards only on the basis of the accessibility of the disabled.