Nullipar kadınlarda doğum eylemi süresince yapılan perine masajının doğum konforu, perineal ağrı ve travmaya etkisi
The effect of perineal massage performed during the labour on the childbirth comfort, perineal pain and trauma in nulliparous women
- Tez No: 566811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM AKSOY DERYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu araştırma, nullipar kadınlara doğum eylemi süresince yapılan perine masajının doğum konforu, perineal ağrı ve travmaya etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve metot: Kontrol gruplu yarı deneme modeli kullanılan araştırmanın evrenini Diyarbakırda bir kamu hastanesinin doğum salonuna başvuran nullipar kadınlar oluşturmuştur. Power analizi yapıldığında örneklem büyüklüğü, her bir grup için 91 gebe (91 deney, 91 kontrol) olarak hesaplanmıştır. Deney grubundaki gebelere latent fazda en az 2, aktif fazda en az 4 kez, geçiş fazında en az 4-6 kez ve doğumun ikinci evresi boyunca her ıkınma sırasında perine masajı uygulanmıştır. Veriler,“Kişisel Tanıtım Formu”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ)”,“REEDA Skalası”ve“Doğum Konfor Ölçeği ”ile toplanmıştır. İstatistiksel değerlendirmede; yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t testi ve pearson ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was carried out to determine the effect of perineal massage performed during the labour on childbirth comfort, perineal pain and trauma in nulliparous women. Material and Method: The research was carried out by using a control group quasi-experimental model. The population of the study consisted of nulliparous women applying to the maternity hospital in Diyarbakır. When the power analysis was performed, the sample size was calculated as 91 pregnant (91 experiment, 91 control) for each group. Pregnant in the experimental group was performed perineal massage at least 2 times in latent phase, at least 4 times in the active phase, at least 4-6 times in transition phase and during in second period of delivery in every strain. Data were collected with“Personal Identification Form”,“Visual Analogue Scale (VAS)”,“REEDA Scale”and“Childbirth Comfort Scale”. Percentage distribution, arithmetic mean, standard deviation t-test in independent and chi square test groups were used in statistical evaluation.