Hemşirelerin iş yaşam kalitesini etkileyen etmenlerin belirlenmesi
Identification of the factors affecting work life quality of nurses
- Tez No: 566812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU TİMUÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin iş yaşam kalitesini etkileyen unsurları belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini şanlıurfa il merkezinde Kamu Hastaneler Birliğine bağlı üç hastane ve şanlıurfa ilinde yer alan Bir üniversite hastanesi olmak üzere toplam dört hastanede çalışmakta olan 1310 hemşire oluşturmaktadır. Örnekleme gidilmeden evrende yer alan bütün hemşireler ulaşılması hedeflenmiştir. Geri dönen veri toplama formlarından eksik doldurulanlar çıkarıldıktan sonra 676 formla (%51,6) çalışma tamamlanmıştır. Veriler tanıtıcı özellikler formu ve Hemşirelerin İş Yaşam Kalitesi Ölçeği(HİYKÖ) aracılığıyla kurumlardan gerekli izinler alındıktan sonra Ekim-Aralık 2016 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma için Harran Üniversitesi Etik Kurul'undan ve katılımcılardan yazılı izin alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, ortalama ve yüzdelik hesaplamalar, Pairled-Sample t testi, One way Anova testi ve Kruskal-Wallis Varyans analizi yapılmıştır. Araştırma kapsamını oluşturan hemşirelerin“Hemşirelik İş Yaşamı Kalitesi Ölçeği”iç tutarlılığı (Cronbach's Alpha) 0.86 ve HİYKÖ toplam puan ortalaması 111.15±20.41 ile iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir. HİYKÖ'nin tüm alt boyut ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a descriptive study in order to identify the factors affecting work life quality of nurses. The population of the study consists of 1310 nurses working in four hospitals in Sanlıurfa province including three hospitals affiliated to Public Hospitals Association and one university hospital. It was aimed to reach all the nurses in the population without sampling. Out of the returning data collections forms, those with missing information were excluded and the study was carried out with 676 forms (51.6%). The data were collected in 2016 from October to December through a demographic information form and the Nurses' Quality of Work Life Scale. Written permission was obtained both from Ethics Committee of Harran University and the participants. For the data analysis, calculations of number, average and percentage, Paired-Sample t test, One-way Anova test and Kruskal-Wallis variance analysis were performed. The internal consistency (Cronbach's Alpha) of the Nurses' Quality of Work Life Scale was found to be good with a score of 0.86 and a mean total score of 111.15 ± 20.41. A statistically significant difference was found in all sub-dimensions of the scale.