Growth of ZnO-CH nanostructures on ITO/glass substrates through electrochemical anodization for biosensor applications
Biyosensör uygulamaları için elektrokimyasal anotlama yöntemiyle ITO/cam yüzey üzerinde ZnO-kitosan nanoyapıların büyütülmesi
- Tez No: 566842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Günümüzde nanoteknoloji, nanomalzemelerin sunduğu eşsiz özellikler sayesinde çok geniş uglumala alanlarına sahiptir. Nanomalzeler arasında çinko oksit (ZnO) nanoyapılar, yüksek yüzey alanı ve elektrokimyasal aktiflikleri nedeniyle biyosensör uygulamaları için en uygun yüzeylerdir. Bu projede ilk olarak metalik çinko film, Cam/ITO yüzey üzerine elektrokimyasal kaplama yöntemiyle büyütülür. Ardından metalik film elektrokimyasal anotlama yöntemi ile nanoyapılı çinko oksite dönüştürülür. Son olarak, çinko nanoyapılı yüzey,biyosensör uygulamalar için kitosanla modifiye edilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the utilization of nanotechnology rapidly developed for the wide range of sciences. Nanomaterials shows unique properties and ZnO nanostructures are the most suitable structures for biosensor applications due to their high surface area and high electrochemical activity. In this project first, we have coated zinc film on to Glass/ITO surface by electrochemical deposition method. Then we have transformed the obtained zinc film to nanostructured ZnO by electrochemical anodization method. At the end, we have tried to modify the ZnO nanostructured surface with chitosan for potential biosensor applications.