Termotrop ve liotrop sıvı kristallerde faz geçişlerinin incelenmesi
- Tez No: 55721
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMİT YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Termotrop ve liotrop sıvı kristallerin metal oksit ince film kaplı yüzeyler üzerindeki yönelimleri deneysel olarak gözlemlendi. Yönelimlerin kalitesi, politermik mikroskobi yöntemi yardımıyla çiftkırılma ve yollar farkı ölçülerek belirlendi. Düz ve metal oksit ince film kaplı camların liotrop ve termotrop sıvı kristallerin faz geçişi sıcaklıklarına, faz geçişi aralığına etkileri, polarizasyon mikroskobu ve özel olarak yaptığımız kapilyar sıcaklık kaması yardımıyla termoçiftten 10"3 °C duyarlılıkla ölçüldü. Yapılan ölçüm ve hesaplamalar sonucunda ince film kaplı kapilyardaki faz geçiş sıcaklığı, kaplanmamış camdakinden daha düşük olup, faz geçişi sıcaklık aralığının arttığı bulundu. X - adım aletiyle ince film kaplı yüzeylerin taramasından elde edilen sinüssel yüzeyin dalga genliği ve dalga vektörü kullanılarak yapılan termotrop nematiklerin bu tür yüzeylerdeki enerji farkı hesaplamalarından elde edilen sonuçların sıvı kristal yönelimine, faz geçişi sıcaklıklarına ve faz geçiş aralıklarına etkilerinin açıklaması yapıldı. Ayrıca paramorf sıvı kristallerin düz camlardaki faz geçiş sıcaklıkları ve faz geçişi aralıkları ölçülerek, fiziksel açıklaması yapıldı. Paramorf sıvı kristallerin faz geçişlerinde yapı değişimleri genel olarak gözlendi ve faz geçişi sıcaklıkları ve faz geçişi aralıkları kesin olarak belirlendi. SmA- SmC* faz geçişi için serbest enerji fonksiyonu yazılarak, faz geçişi civarında, yapının karakteristik fiziksel büyüklükleri olan polarizasyon (P) nin, düzen parametresi (9) ile olan bağımlılığı matematiksel olarak elde edildi. Sonuçlar deneysel verilerle karşılaştırılarak yorumlandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY.-RESEARCH OF PHASE TRANSITION ON TERMOTROPİC AND LYOTROPİC ÜQUİD CRYSTALS Liquid crystals have experienced an explosive growth in the last years. This has increased considerably because successful applications of liquid crystals have been performed, particularly in the area of electraoptical displays. A direct outcome of all this activity in research and in commerce has caused the subject of liquid crystals to become important in the audience of scientists from a range of disciplines. Liquid crystals can roughly be divided into two areas, liotropic liquid crystals and thermotropik liquid crystals. Liotropic liquid crystals are formed from compounds with amphiphile and solvents (commenly water). Between the pure amphiphile and its isotropic solution in an excess of the solvent, there exist at intermediate concentration the structured phase, which consists of ordered arragements of micelles composed of amphiphile and solvent, which exhibits anisotropik properties characteristic of liquid crystals phases. Thermotropic liquid crystals which are formed from compounds whose molecules are mainly either rod-shaped or disc-shaped, either by heating the crystalline solid or by cooling the isotropic liquid, by thermal effects. Several metarials exist in a liquid crystal phase at room temperature, and many other cases of this type can be produced by using mixtures of conpounds. All components of the mixture need not necessarily be individually capable of forming liquid crystal phases or mesophases, need not be mesogens. In recent years many group, have investigated the oriantation of thermotropic liquid crystals on solid, because of its essential importance for manufacturing of display devices. Today it is well known that the orientation of thermotropic nematics can be determined by thin films of amphophilic or hydrophobic substances on the substrate surface. Mono or multilayers of such materials often lead to a homeotropic orientation. Not only the coating, but also the surface topology is able to cause a special liquid crystal orientation. Under the influence of parallel grooves on substrate surface, thermotropic nematics may be orianted uniformly to the grooves in order to minimize the elastic deformation energy of their director field. In lyotropic nematic systems aggregates of amphiphilic molecules take a part of the molecules of thermotropic nematics and are oriented in particular direction under the influence of the neighboring solid surface, or of an electric or magnetic field. VIThe orientating mechanisms that govern the interaction between a liquid crystal molecule and a solid substrate are important topic in the physics of interfacial phenomena. This mechanism can be classified into two categories, short-range substrate- fluid anisotropic interactions generally chemical in nature, and long-range fluid-fluid anisotropic interactions resulting from liquid crystalline properties. Several theories based on Landau - de Gennes formalism, Maier-Saupe and molecular aproaches have been developed to describe orientational ordering near a solid surface. It is well known that the directors of many nematic liquid crystals tend to assume an orientation parallel to the direction in which an adjacent solid surface has previously been rubbed. This mechanism for such augment is based primarily on geometrical factors rather than detailed molecular forces. A simple explanation of orientation parallel to the rubbing direction can be made on the basis of the additional elastic energy that would occur in a nematic liquid crystal due to distortion near a grand like wavy surface if the liquid crystal molecules were forced to lie aganist the surface with directors lying across, rather than paralel to, the grooves and ridges. If the surface is rough in both dimensions, such energy considerations would explain a tendency for the molecules to line up normal to the surface even when they would lie flat on a perfectly smooth surface of the same material at the same tempareture. Let us consider the effect of a gratinglike deformation of surface shape caused by rubbing. Suppose that rubbing the surface scribes small grooves or deposits small threads on the surface giving a shape that can be approximately described by a sinisoidal wave z=ASin q x (1) For simplicity, suppose that the bend and splay elastic constant Kn and K33 are alike. Let q>(x,z) be the azimuth of molecules if they lie in the x,z plane normal to the grooves and ridges on the surface. The minimum energy for such a material with directors oriented in this plane would occur if the azimuth (p obeys the equation £?^?=o ok2 âz1 A solution to this equation that would match a gratinglike boundry is 2 -OP20Z +\eP4 (11) and from the minimization condition - = 0, we find the polarization cP 4\ 1 > 2G0-XoeoJ (12) From the second minimization- = 0, we can find the phase transition temperature as 60 W_J&± 3G4 _ 2G \6ac lace ace1 Xoeoae t* = 7o +77r:-^r+~r- - O3) and the order parameter equation becomes ^4.. 4G\ b1 2Ga*16G4* 12G 0 = \Î-5(14) u 2cTherefore the free energy with the P292 coupling give, a good explanation for the experiinantal data. XI