Tuhfe-i Şerîfî (İnceleme-metin-bağlamlı dizin)
Tuhfe-i Şerîfî (Review-text-context index)
  1. Tez No: 566901
  2. Yazar: CANSU UMUT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SABİHA KUTLAR OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 763
Özet
Dini ve Tasavvufi düşüncenin Türk Edebiyatı'nda oldukça önemli bir yeri vardır. Bu nedenle ahlaki ve eğitici yanı ön planda olan birçok eser kaleme alınmıştır. Bu eserlerden bazıları manzum bazıları ise mensur bir şekilde yazılmıştır. Dini eserler içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan tecvid kitapları da yoğun ilgi görmüş ve bu alanla ilgili birçok eser kaleme alınmıştır. Çalışmamıza konu olan ve Mehmed Şerîfî tarafından manzum olarak yazılmış Tuhfe-i Şerîfî'de bu eserlerden bir tanesidir. Yazar eserinde tecvid kurallarını örneklendirerek açıklamıştır. Çalışmamız giriş ve onu takip eden dört bölümden oluşmuştur. Çalışmamızın giriş bölümünde tecvid ilmi ve tarihsel gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde müellifin hayatı, edebi şahsiyeti ve eserlerine değinilmiştir. İkinci bölümde metnin incelenmesine geçilmiştir. Üçüncü bölümde ise metnin çevirisi verilerek, 2014 yılında Sadettin Eğri tarafından çalışılan, şairin aynı eserinin daha küçük bir versiyonu ile çalışmamamıza konu olan metin arasındaki benzerlikler ile farklılıklara değinilerek, eserin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde eserin bağlamlı dizinine geçilmiş ve bağlamlı dizin hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Kaynakçadan sonra ise tıpkıbasım başlığı atılarak orijinal metin verilmiştir
Özet (Çeviri)
Religious and Sufi thought has a very important place in Turkish literature. For this reason, many works with moral and educational side are in the forefront. Some of these works are written in verse and some in prose. The Tajwid books, which have a very important place among the religious works, also attracted great attention and many works related to this field were written. Tuhfe-i Şerîfî, which is the subject of our study and written by Mehmed Şerîfi as a verse, is one of these works. The author explained exemplification rules in his work. Our study consists of the introduction and the following four chapters. In the introductory part of our study, information is given about the science of Tajwid and its historical development. In the first chapter, the author 's life, literary personality and works are mentioned. In the second part, the text is examined. In the third section, the translation of the text is given and a general evaluation of the work is made by mentioning the similarities and differences between the text of the same work of the poet and the subject of our study. In the fourth chapter, the contextual index of the work has been passed and brief information about the contextual index has been given. After the bibliography, the original text was given with the same title.