Computational paradigm shift: A historicization of recentdevelopments in social sciences
Bilgisayımsal paradigma değişimi: Sosyal bilimlerdeki son gelişmelerin bir tarihselleştirilmesi
  1. Tez No: 566910
  2. Yazar: ONURHAN AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sosyal bilimler literatüründe kompütasyonel metodolojilere ve büyük veri odaklı çalışmalara olan ilgi son yıllarda gittikçe artmakta ve bu tarz çalışmaların yaygınlaşması literatürde sosyal bilimlerde bir paradigma değişimi olarak nitelendirilmektedir. Bu savlardan yola çıkarak bu tez Kompütasyonel Sosyal Bilimi Kuhn'un bilimsel devrimler teorisine dayanarak tartışmakta ve sosyal büyük verinin sosyal bilimlerde kompütasyonel metodolojilerin yaygınlaşmasındaki rolünü vurgulamaktadır. Sonrasında Jean-François Lyotard ve Nigel Thrift'in analizlerine başvurularak sosyal büyük verinin ortaya çıkışının tarihsel ve bağlamsal bir analizi yapılarak sosyal bilimlerde kompütasyonel metodolojilerin yaygınlaşmasının dinamikleri tartışılmakta ve 'bilimlerde değişim' sorunu irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of big data and computational methodologies in social sciences have been getting attention and these changes in methodologies have been declared a“paradigm shift”in the contemporary literature. Motivated by such claims, this thesis discusses Computational Social Science by referring to Kuhnian theory of scientific revolutions and emphasizes the emergence of social big data in the former's rise. Later, a historicization and contextualization of social big data is provided by employing conceptual tools supplied by Jean-François Lyotard and Nigel Thrift to understand and discuss“scientific change”in general and the nature of this particular case of scientific change; the rise of computational methodologies.