Dîwançeya Mela Ebdullahê Qursincî (Lêkolîn & Metn)
Mela Ebdullah Kursınci'nin divanı (İnceleme & Metin)
- Tez No: 567016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Mela Abdullah, olağanüstü zekasıyla temaşa ettiği olayları hafızasına kaydederek, onları veciz bir edebi ifadeye dönüştürmüştür. Toplumun acılarını ve sevinçlerini ele alarak trajikomik vakıaları espirili bir dille ele almıştır ve kürt edebiyat tarihine ismini yazdırmayı haketmiştir. Yaşamış olduğu coğrafya, yapı itibariyle dağlık ve engebeli olduğundan, ekser Hizanlı gibi o da kendini ilme adamıştır. Hizan, sahip olduğu çok sayıda medresesi ile bir üniversiteler şehri görünümündedir. Kadim bir şehir olan Hizan, özellikle Osmanlılar döneminde bir ilim merkezi ya da medreseler diyarıdır. Çok sayıda medreseyi barındıran Hizan birçok âlimin, din adamının ve kanaat önderinin yetişmesine de vesile olmuştur. Coğrafyaların insanlar üzerindeki tesiri ve Mela Abdullah‟ın yaşamış olduğu dönemdeki toplumun sosyokültürel yapısına bakıldığında onun söylediklerini ve kendisini ifade ediş tarzını daha iyi anlayabilmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Mela Abdullah has deserved to write his name in the history of Kurdish literature thereby memorized the events by way of illustration with his extraordinary intelligence and transformed them into a terse literary expression. He approached sorrows and joys of the society during his period and addresses the tragicomic events in a humorous language. Due to the geography, is mountainous and hilly where he lived in Mela Abdullah also like a proHizan committed himself to knowledge. Hizan is like a university city with a large number of madrasah. The ancient city of Hizan, especially during the Ottoman period is a center of science and the base of madrasahs. Hizan, includes many madrasahs, also provides for the development of the scholar, the clergy and the opinion leader. When we look at the influence of geography on people and the sociocultural structure of society during the time when Mela Abdullah lived, it is possible to understand better what he says and how he expresses himself.