Azerbaycan'dan Türkiye'ye uzanan sanat yolculuğu; eğitimci-ressam Rahim Mammadov hayatı, sanatı ve eserleri
From extending to Azerbaijan to Turkey the journey of art; trainer-painter Rahim Mammadov life, art and works
- Tez No: 567062
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
''Azerbaycan'dan Türkiye'ye Uzanan Sanat Yolculuğu; Eğitimci-Ressam Rahim Mammadov Hayatı, Sanatı ve Eserleri'' adlı bu çalışma; Giriş, Rahim Mammadov'un Hayatı ve Sanatçı Kişiliği, Rahim Mammadov'un Eserleri, Değerlendirme ve Sonuç olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Bu tezde 119 resim, 28 fotoğraf, 3 şekil ve 10 belge kullanılmıştır. Birinci bölüm niteliği taşıyan giriş bölümünde, konunun tanımı ve sınırları, konunun amacı ve önemi ile konuyla ilgili araştırma yönteminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Rahim Mammadov'un Hayatı ve Sanatçı Kişiliği başlığı altında, sanat eğitimi, akademik kariyeri, yazıları, yetiştirdiği öğrenciler, Azerbaycan'daki sanat faaliyetleri, Türkiye'deki sanat faaliyetleri ve sanat görüşü açıklanmıştır. Tezin büyük bölümünü oluşturan üçüncü bölümde, Rahim Mammadov'un eserleri başlığı altında, kullandığı teknik ve malzemeler, desen tekniği, yağlı boya tekniği ve mozaik tekniği açıklanmış, bu tekniklerde verdiği eserleri, sanat eseri çözümlemesi bağlamında açıklanarak tanıtılmış, resimlerinin konusu anlatılmıştır. Ayrıca sanatçının katıldığı sergiler ve etkinlikler kronolojik olarak sıralanmıştır. Bu bölümde sanatçının aldığı ödül ve belgeler de yer almaktadır. Dördüncü bölümde, değerlendirme ve beşinci bölümde sonuç yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
''Reaching Out Art Journey from Azerbaijan to Turkey; Educator-Painter Rahim Mammadov's Life, Art and Works'' Introduction, Life and Artist Personality of Rahim Mammadov, Works of Rahim Mammadov, Evaluation and Conclusion. In this thesis, 119 pictures, 28 photographs, 3 figures and 10 documents were used. In the introduction, which is the first part, the definition and limits of the subject, the purpose and importance of the subject and the research method related to the subject are mentioned. In the second part, under the title of Rahim Mammadov's life and Artistic personality, his art education, academic career, writings, students he educated, art activities in Azerbajan and Turkey and art view is explained. In the third part which creates the most of the thesis, under the title of Rahim Mammadov's works, the techniques and materials he used, oil painting technique, mosaic technique are explained, with this technique, his works are introduced by explaining in the context of artwork analysis. In addition, the exhibitions and events that the artist participated in are listed in chronological order. This section also includes awards and documents received by the artist. In the fourth part, the evaluation and in the fifth part are the results.