Ordu ilinde yaşayan gestasyonel diyabetli gebelerde beslenme ile bazı biyokimyasal parametrelerin ilişkilendirilmesi
Associating some biochemical parameters with nutrition in living gestational diabetic subjects in ordu province
- Tez No: 567091
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Ordu ilinde yaşayan kontrol grubunu oluşturan sağlıklı gebeler ile vaka grubunu oluşturan gestasyonel diyabetli gebeler karşılaştırılmıştır. Gebelerin antropometrik ölçümleri, beslenme alışkanlıkları ve gestasyonel diyabete neden olan diyet etmenleri, diyet bileşimleri (glisemik indeks) belirlenerek, D vitamini, B12 vitamini, hemoglobin, hematokrit, açlık glukozu gibi biyokimyasal parametreler ile olan ilişkilerinin saptanması ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya dahil olan bireylere çalışma hakkında genel bilgi verildikten sonra çalışmayı kabul ettiklerine dair“Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu”ile beyanları alındı. Araştırmaya katılan gebe kadınların sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıklarını, belirlemek ve elde edilecek nicel verilerin istatistiksel çözümlenmeleri doğrultusunda araştırmanın genel görünümünü elde etmek amacıyla anket uygulaması yapıldı. Bu ankette Mini Nütrisyonel Değerlendirme Ölçeği (MNA), Kişisel Bilgiler Tanıtım Formu, 3 Günlük Besin Tüketimi ve rutin biyokimyasal parametreler yer aldı.
Özet (Çeviri)
Associating Some Biochemical Parameters with Nutrition in Living Gestational Diabetic Subjects in Ordu Province Aim: The aim of this study was to compare healthy pregnant women with gestastional diabetes (GDM) and control group living in Ordu. Anthropometric measurements of pregnant women, nutritional habits and dietary factors that cause GDM, dietary compositions (glycemic index) were determined and the relationship between biochemical parameters such as vitamin D, vitamin B12, hemoglobin, hematocrit and fasting glucose was aimed. Material and Method : After the general information about the study was given to the individuals included in the study, their alındı Informed Volunteer Consent Form beyan was accepted to accept the study. In order to determine the sociodemographic characteristics, feeding habits, and quantitative data of the pregnant women participating in the study, a questionnaire was applied to obtain the general view of the study. This questionnaire included Mini Nutritional Assessment Scale (MNA), Personal Information Presentation Form, 3-Day Nutrient Consumption and biochemical parameters routinely requested by the physician. Results : According to the results of the study, GDM pregnant women were compared with healthy pregnant women.