Cönk (Şeyh Hamza Ocağına ait) inceleme-metin-dizin
Cönk (Belonging to Şeyh Hamza Ocağı) analysis-text-index
  1. Tez No: 567092
  2. Yazar: ECENUR YİTİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Yapmış olduğumuz çalışmada Afyonkarahisar Sandıklı ilçesi Şeyh Hamza Ocağında bulunan cönkü farklı yönleriyle ele aldık. 47 varak olan cönk, ön kısmı deri ile kaplı; dikey olarak aşağıdan yukarıya doğru açılan; sayfaları birbirine ip ile tutturulmuş; ortalama sayfa boyutları 14-15 cm. boyunda, 7-8 cm. eninde el yazması bir eserdir. Metnimizde Türkçe kelimelerin ağırlıklı olmasının yanında Arapça ve Farsçadan dilimize geçen kelimeler de kullanılmıştır. Cönkün içinde nefesler ve çeşitli dualar bulunmaktadır. Türkçe kısımları üzerinde çalışma yaptığımız Cönk; İnceleme-Metin-Dizin olarak üç bölüm şeklinde incelenmiştir. Cönk, Osmanlı Türkçesi döneminde yazılmış olsa da Eski Anadolu Türkçesi özellikleri görülmektedir. Bu eserin edebiyat ve bilim dünyasına katkı sağlayacağı ve dilimizin tarihi gelişimi açısından faydalı olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
In this study, a Conk belonging to Şeyh Hamza Ocağı in the district of Sandıklı, Afyon was analyzed from various angles. It is a hand written Conk consisting of 47 foils. It has a leather cover in the front; its pages open upward vertically which were attached to each other with a metal string. Its page measures are 15-20 cm in length and 7-10 cm in width. Although most of its pages were written in Turkish language, there are also words commonly derived from Arabic and Persian languages. Its content include poems, prayers. The analysis conducted on the Turkish part of the Conk was done in three parts as analysis, the text and index. While the work was written in Ottoman period, it also shares the features of old Anatolian Turkish. It is considered that this work will contribute to the world of science and literature.