Erzurum jeolojik oluşumları ve Muş Hamurpet Gölü Polyphaga (Helophoridae, Hydrochidae ve Hydrophilidae) familyaları üzerine faunistik araştırmalar
Faunistic studies on the families of Polyphaga (Helophoridae, Hydrochidae and Hydrophilidae) in Erzurum geological formations and Muş Hamurpet Lake
- Tez No: 567133
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, sıradışı sulak alan habitatlarına sahip Erzurum Jeolojik Oluşumları'ndan ve Muş Hamurpet (Akdoğan) Gölü'nden toplanan Helophoridae, Hydrochidae ve Hydrophilidae türleri değerlendirilmiştir. Örnekler Haziran 2016-Ağustos 2017 tarihleri arasında çeşitli lokalitelerden toplanmıştır. Araştırma bölgesinde; Helophoridae'den 10 tür, Hydrochidae'den 1 tür ve Hydrophilidae'den 11 tür ve 1 alttür olmak üzere toplam 23 takson tespit edilmiştir. Bu türlerden Helophorus montenegrinus Kuwert, 1885 Erzurum'dan, Helophorus grandis (Illiger, 1798); H. discrepans Rey, 1885; H. lapponicus Thomson, 1853; Hydrochara dichroma (Fairmaire, 1892); Berosus guttalis (Rey, 1883); B. signaticollis (Charpentier, 1825); Laccobius bipunctatus (Fabricius, 1775); L. syriacus Guillebeau, 1896; Hydrobius fuscipes (Linnaeus, 1758); Helochares obscurus (Müller, 1776); Enochrus bicolor (Fabricius, 1792); E. quadripunctatus (Herbst, 1797); E. fuscipennis (Thomson, 1884); Hydrochus flavipennis Küster, 1852 Muş'tan, H. longitarsis (Wollaston, 1864) Erzurum ve Muş'tan ilk defa kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been evaluated the specimens of the Helophoridae, Hydrochidae and Hydrophilidae collected from Erzurum Geological Formations which have unusual wetland habitats and Muş Hamurpet (Akdoğan) lake. The specimens have been collected from various localities between June 2016-August 2017. Totally, 23 taxa have been determined which of them 1 species belonging to the Hydrochidae, 10 species belonging to the Helophoridae and 11 species and 1 subspecies belongig to the Hydrophilidae. Of these Helophorus montenegrinus Kuwert, 1885 has for Erzurum. Helophorus grandis (Illiger, 1798); H. discrepans Rey, 1885; H. lapponicus Thomson, 1853; Hydrochara dichroma (Fairmaire, 1892); Berosus guttalis (Rey, 1883); B. signaticollis (Charpentier, 1825); Laccobius bipunctatus (Fabricius, 1775); L. syriacus Guillebeau, 1896; Hydrobius fuscipes (Linnaeus, 1758); Helochares obscurus (Müller, 1776); Enochrus bicolor (Fabricius, 1792); E. quadripunctatus (Herbst, 1797); E. fuscipennis (Thomson, 1884); Hydrochus flavipennis Küster, 1852 for Muş and H. longitarsis (Wollaston, 1864) has been determined for Erzurum and Muş.