Servis odaklı mimari ile taşınır kayıt takip uygulamasının geliştirilmesi
Developing movable record tracking application with service oriented architecture
- Tez No: 567143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde, var olan kurumsal uygulamalar ile yeni geliştirilen veya satın alı-nan uygulamaların birlikte çalışabilirliğini sağlamak organizasyonların en fazla yatı-rım yaptığı alanlardan biridir. Otomasyonların kurum ve kuruluşlara en büyük maali-yet kalemleri; güvenlik, donanım, yeniden kullanılabilirlik ve lisanslamalardır. Oto-masyon sistemi, onu kullanan işletmelerin ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendirebilece-ği esnek bir tasarımla üretilmelidir. Geleneksel yazılım mimarisi ve platform bağımlı çalışan otomasyon sistemlerinden farklı olarak Servis Odaklı Mimari ile diğer proje-lerle etkileşime hazır bir yapı oluşturulabilmektedir. Bu çalışmada örnek bir uygulama alanı üzerinde hem geleneksel yazılım mimarisi hem de Servis Odaklı Mimari yapısı-na uygun bir çözüm geliştirilmiştir. Hazırlanan bu iki uygulama avantaj ve dezavantaj açısından birbiriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, providing interoperability between existing corporate applications and newly developed or purchased applications is one of the areas in which the organi-zations invest most. The biggest cost of automation to institutions and organizations; security, hardware, reusability, and licensing. The automation system should be produ-ced with a flexible design that can be tailored to the needs of the enterprises using it. Unlike traditional software architecture and platform-dependent automation systems, a service oriented architecture can be built to interact with other projects. In this study, a solution has been developed on a sample application area in accordance with both tra-ditional software architecture and Service Oriented Architecture. These two applicati-ons were compared in terms of advantages and disadvantages.