Siverek (Şanlıurfa) Davud Karamanlı evi restorasyon önerisi
Siverek (Şanlıurfa) Davud Karamanlı house restoration proposal
  1. Tez No: 567182
  2. Yazar: CENAP BAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışma, Siverek'te bulunan anıtsal yapılar ve özellikle geleneksel konut mimarisine odaklanır. Geleneksel yapılarla ilgili gerekli koruma önlemlerinin yetersiz olması ve tarihi kentteki özgün konut mimarisi ile ilgili çalışma yapma ihtiyacı, araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu bağlamda örnek olması açısından Davud Karamanlı evinin restorasyonu yapılacak ve söz konusu evin gelecek nesillere tarihi bir kaynak olarak aktarılması sağlanacaktır. Birinci bölümde, Siverek'teki tescilli yapılar, koruma kurulu çalışmaları ve geleneksel konut mimarisinin sürdürülebilirliği açısından Davud Karamanlı evinin restorasyon çalışmalarının önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, Siverek'in genel özellikleri (tarihi, coğrafi özellikleri, topoğrafik ve jeolojik yapısı, sosyo-ekonomik yapısı) ve anıtsal yapılarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, Geleneksel Siverek evlerinin özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, Davut Karamanlı Evi'nin konumu, tarihçesi ve plan özellikleri (rölöve) anlatılmıştır. Beşinci bölümde, çalışma kapsamında incelenen evin Restitüsyon sorunları ve Restitüsyon önerisi ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Altıncı bölümde, Davut Karamanlı Evi ile ilgili restorasyon yaklaşımı ve onarıma ilişkin müdahaleler derinlemesine tartışılmıştır. Sonuncu bölümde, Siverek kentinde, geleneksel konut mimarisi ile ilgili koruma sorunları, söz konusu yapının geçmişten bir miras olarak gelecek kuşaklara tarihi belge mahiyetinde aktarılması konusunda çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the monumental buildings in Siverek and especially on traditional residential architecture. The inadequacy of the necessary conservation measures related to traditional buildings and the need to study the original residential architecture in the historical city are the main objectives of the research. In this context, Davud Karamanlı house will be restored as an example and the house will be transferred to future generations as a historical resource. In the first chapter, the importance of the restoration works of Davud Karamanlı house is emphasized in terms of the registered buildings in Siverek, conservation board works and the sustainability of traditional residential architecture. In the second chapter, general characteristics of Siverek (historical, geographical, topographical and geological structure, socio-economic structure) and monumental structures are mentioned. In the third chapter, the information about characteristics of the traditional Siverek houses are given. In the fourth chapter, the location, history and plan characteristics of the Davut Karamanlı House are explained. In the fifth chapter, studies related to the restitution problems of the house and the suggestion of restitution were examined. In the sixth chapter, the restoration approach and interventions related to the repair of Davut Karamanlı House are discussed in depth. In the last chapter, the conservation problems related to the traditional residential architecture in Siverek city and the solutions to the transfer of the building in question as a historical document to the future generations are presented.