Siyasi amaçlı tutuklama yasağı çerçevesinde İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi'nin 18. maddesinin kapsamı, uygulanması ve 18. madde ihlali kararlarının sonuçları
Pursuant to the prohibition of detention motivated by political purposes the scope and application of article 18 of the echr and the effects of violation judgments under article 18 of the echr
- Tez No: 567233
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİRHAN BURAK ÇELİK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 180
Özet
İHAS'ın 18. maddesi“Anılan hak ve özgürlüklere bu Sözleşme hükümleri ile izin verilen sınırlandırmalar öngörüldükleri amaç dışında uygulanamaz.”hükmünü içermektedir. 2004 yılında verilen Gusinskiy v. Rusya kararıyla başlayan, 2016 yılında verilen Jafarov v. Azerbaycan kararıyla dönüm noktasını yaşayan ve günümüze kadar her geçen gün içtihadın değişip gelişmeye devam ettiği 18. madde, Mahkeme tarafından şimdiye kadar ağırlıklı olarak Sözleşme'nin 5. maddesinde güvence altına alınan özgürlük ve güvenlik hakkıyla bağlantılı olarak uygulanmıştır. Bu nedenle tezimizde, demokrasinin değerlerinden uzaklaşan devletlere karşı“erken uyarı”rolü gören 18. maddenin bir devletin Sözleşme'de öngörülmeyen amaçlarla bir kişiyi özgürlüğünden alıkoyduğu durumlarda nasıl uygulanabileceğini ve 18. maddeden verilecek bir ihlal kararının olası etki ve sonuçlarının neler olabileceğini ele alacağız.
Özet (Çeviri)
Article 18 of the Convention stipulates that“The restrictions permitted under this Convention to the said rights and freedoms shall not be applied for any purpose other than those for which they have been prescribed”. Starting with the judgment Gusinskiy v. Russia in 2004, reaching a turning point in 2016 with Jafarov v. Azerbaijan and with an ever-changing and developing case-law, Article 18 has so far been applied chiefly in conjunction with the right to liberty and security under Article 5. For this reason, we will discuss in this thesis, how Article 18, which functions as an“early warning”for states which drift away from democratic values, can be used in situations where individuals are deprived of their liberty with purposes not prescribed by the Convention and the possible impact and results of a violation judgment given under Article 18.