Türkiye-Özbekistan ticari ilişkileri(1992-2017)
Turkey-Uzbekistan commercial relations (1992-2017)
- Tez No: 567232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Coğrafyası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticari ilişkilerin 1992 yılından 2017 yılına kadar olan süreci ele alınmıştır. Yirmi altı yıllık ticari ilişkiler dönemi, ürün bazında değerlendirilmiş ve hangi ürün gruplarının ticari faaliyetleri şekillendirdiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Coğrafi özellikler, uluslararası ilişkiler, üretim ve pazarlama faktörleri ticari faaliyetleri etkileyen önemli unsurlar içerisinde yer almaktadır. Bu gibi çeşitli nedenler göz önünde bulundurularak Türkiye ve Özbekistan'ın ticari durumu yıl bazında incelenmiştir.İki ülke arasında ticari ilişkiler sürecinde, ithalat ve ihracat değerlerinin yanı sıra yıllar içerisinde artış ve azalışlara da yer verilmiştir. Ayrıca hangi ürün veya ürün gruplarının ticari ilişkilerde etkili olduğu belirtilmiştir. Ancak Özbekistan'ın dışa kapalı yapısı ve iki ülkenin verilerinin birbiri ile uyumlu olmayışı tez çalışması esnasında sıkıntı yaşanmasına sebep olmuş, bu nedenle çalışmada TÜİK verileri esas alınmıştır. Bu tez çalışmasında, Özbekistan'ın kuruluşundan günümüzü kadar Türkiye ile ticari faaliyetleri incelenmiş ve iki ülkenin ticareti faaliyetlerini daha da geliştirmesi için yapılması gerekenler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the trade relations between Turkey and Uzbekistan from 1992 to 2017 have been discussed. The period of twenty-six-year commercial relations, has been assessed based on products and which product groups shaped the commercial activities have been tried to be determined. Geographical properties, international relations, production, and marketing factors are some of the important factors that impact the commercial activities. By taking such various reasons into consideration, the commercial status of Turkey and Uzbekistan has been tried to be examined. In the process of trade relations between the two countries, the increases and decreases over the years as well as the import and export values have been included. Also which products and product groups were efficient in the trade relations have been tried to be determined. However, the self- enclosed structure of Uzbekistan and the fact that the data of two countries is not compatible with each other, have caused troubles during the thesis study. Due to these reasons, The thesis study has been based on the data of Turkish Statistical Institute. During this thesis study, from the foundation of Uzbekistan up to present, Its commercial activities with Turkey have been examined and it has been shed light on the steps to be taken in order to increase the commercial activities of both countries.